Chlumečtí aby letos vyrazili „plesat" jinam. Jejich tradiční městský ples totiž poprvé po šesti letech nebude. „Mě osobně to velmi mrzí, byl to opravdu ples na úrovni. Široko daleko byste nenašli ples v krásnějších a reprezentativnějších prostorách," lituje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Jenže v tom je právě háček. Ples se každoročně konal v mramorovém sále místního zámku Karlova Koruna, za který město platilo majitelům zlomkový nájem. Letos už se ale radnice se zámkem na stejných podmínkách nedohodla. „Nájemné se zvedlo, plus něco stojí vytápění takového prostoru a když jsme to všechno spočítali, vyšlo nám, že bychom na plese vědomě prodělali, a to samozřejmě nemůžeme dovolit," vysvětluje Miroslav Uchytil.

Marcela Zahálková, která na zámku organizuje prohlídky a svatební obřady, majitele zámku naopak brání. Na radničním zasedání uvedla, že se sice cena za nájem zvedla, přesto však zůstala podle ní pro město přijatelnou. Jak vyplývá ze zápisu z třetího zasedání zastupitelstva města, částka se měla zvýšit z 25 tisíc  na 40 tisíc korun.

Ples se na zámek vrátí už příští rok

Dobrou zprávou ale je, že  už příští plesová sezona by podle starosty měla v Chlumci proběhnout tak, jak jsou lidé zvyklí. „Po novém roce jsme se s majiteli zámku sešli ještě jednou, vše si vysvětlili a dohodli se v pokračování naší dosavadní spolupráce. Letos už bohužel ples zorganizovat nezvládneme, ale ta příští – osmá sezona proběhne zase na Karlově Koruně za stejných podmínek jako doposud," potvrdil s úsměvem starosta Uchytil.

Zároveň dodal, že plesovou iniciativu letos radnice přenechává různým spolkům ve městě.

Michaela Zumrová