„Velké firmy a školy jsou samozřejmě rády, když mají plesy přibližně ve stejnou dobu, takže si je objednávají i rok či dva dopředu,“ říká Dagmar Smrčková z Kongresového centra Aldis.
Pokud by si někdo vzpomněl s pořádáním plesu až na podzim, šanci na jeho realizaci má. „Snažíme se vyhovět všem. Odmítat jsme letos nikoho nemuseli,“ dodává Smrčková.
Za plesovou sezonu se v hradeckém kongresovém centru vystřídá kolem pětadvaceti bálů. A to se zde ceny tanečních radovánek pohybují mnohdy v řádu statisíců. „Vzhledem k tomu, že nenabízíme holé sály, ale také různé služby, ceny plesů jsou velmi individuální. Při maturitních plesech využíváme bezpečnostní agentury, při firemních akcích se často staráme i o dekoraci a program,“ vysvětluje Dagmar Smrčková z Aldisu.
V Kulturním domě Střelnice od ledna do března uspořádají přibližně deset bálů, z nichž suverénně dominují maturitní plesy. „Většinou si školy termíny na příští rok rezervují hned poté, co jim skončí letošní ples,“ prozrazuje Jiřina Merhautová z kulturního domu. Kromě studentů se přijdou na Střelnici pobavit už jen hradečtí rybáři.
„Éra plesů, kdy se sešly vesnice z širokého okolí, už je dávno za námi. Teď mají lidé plno dalších možností, multikina, internet, a tak návštěvníků bálů ubývá,“ říká Miroslav Déduch, který má na starosti pořádání tanečních zábav v Chlumci nad Cidlinou.
Plesy v místní sokolovně vyjdou na čtyři tisíce, a jak Miroslav Déduch tvrdí, zájem o ně v posledních letech klesá. „Máme tu pravidelně tři plesy, které mají své stabilní termíny. Pořádáme společenský, sportovní a Open ples tenistů,“ jmenuje Déduch.
Obdobně jsou na tom i v Nechanicích, kde jsou termíny jednotlivých plesů každoročně podobné. Pobavit se tu lidé mohou na Městském a Mysliveckém plese, plese školy a letos po dlouhé době také na maškarním plese.
LENKA KAŠPAROVÁ