Nůž na krk, který v roce 2006 dostala od hradecké radnice Základní škola v Plotištích nad Labem, už není tak ostrý.

Město škole pohrozilo, že pokud do tří let nebude mít ve třídách alespoň průměrný počet žáků, přijde o druhý stupeň. Po dvou letech je jasné, že se škola vzpamatovala a kráčí za záchranou.

„Průměr dětí na třídu letos překročil sedmnáct, což je limit určený ministerstvem,“ potvrdila vedoucí odboru školství hradecké radnice Alena Synková.

Zatímco v září 2006 do školy chodilo 142 žáků, letos to bylo už 160 dětí. Průměr na třídu se zvýšil z 15,7 na 17,7 žáka.

„V letošním školním roce nastoupilo do první třídy devětadvacet žáků, což je rekordní počet. Ve druhé třídě je 26 dětí,“ pochlubila se v důvodové zprávě zastupitelům ředitelka školy Ilona Hojná, která nastoupila po vyhlášení ultimáta radnice.

Právě především ona stojí podle vedení města za obratem situace ve škole.

„Vyměnila téměř celý sbor, zavedla nové kroužky a začaly se tam vracet děti z Hradce a přicházejí i z okolních obcí. Když jsem před pěti lety nastoupil do školské rady, tak tam nebyl ani internet. Dnes je všechno jinak,“ uvedl primátor Otakar Divíšek.

Omlazení učitelského sboru přineslo také finanční úspory. „Snížily se mzdové náklady. Škola dokonce letos poprvé nečerpala dotaci od města. Navíc se zvýšila kvalita výuky,“ řekla Synková.

Škola navíc ušetřila sestěhováním tříd do budovy v jižní části obce. Na severu zůstala mateřská škola, kterou město nedávno rozšířilo o další třídu. To se však díky přírůstku dětí může brzy změnit. „V blízké budoucnosti se bude nutné vrátit na sever, protože kapacita jižní budovy už nebude stačit,“ dodala ředitelka Ilona Hojná.

Záchrana školy v Plotištích nad Labem může paradoxně přinést problémy jinde. „Potíže může mít škola ve Svobodných Dvorech. Lidé z dolní části totiž začali děti dávat do Plotišť. Velký problém se rýsuje také na Pouchově, kde rychle ubývá dětí,“ doplnil primátor Hradce. (raš)