Také uplynulou sobotu sem přijíždělo jedno auto za druhým. Nabízejí tu totiž nejen vyhlášené brambory, ale také zelí krouhané i celé hlávky, cibuli, celer, petržel, mrkev či červenou řepu.

„Se dvěma syny jsme navázali na stoletou tradici našich předků. Vždyť už v minulosti plotišťské brambory měly mezi zákazníky své jméno, jako například Hořické trubičky,“ vysvětluje Václav Hak.

Proto sem také pravidelně jezdí Blanka Janebová s manželem. „Jezdíme sem již několik let, vždy pro to, co zrovna potřebujeme. Brambory, cibuli či zelí. Teď si zrovna odvezeme krouhané zelí a hned ho doma naložíme,“ řekla nám Blanka Janebová.

A proč tolik zájemců? Zřejmě i proto, že se Hakova společnost zapojila do systému integrovaného pěstování zeleniny. „To nás zavazuje k šetrnému způsobu pěstování. Nepoužíváme škodlivá chemická hnojiva a pesticidy,“ doplnil Hak.

Jak dodal, ti, kteří se nedostanou přímo k nim do Plotišť, mohou nyní využít i jejich nově otevřenou prodejnu v Koutníkově ulici na kruhovém objezdu u ČKD. „Budeme tam nabízet veškerý náš sortiment, v těchto dnech i krouhané zelí,“ řekl Václav Hak.

Jinak usměvavý muž se zachmuří, když slyší o zlodějích. „Plochu, kterou vlastníme nebo si pronajímáme, uhlídat nemůžeme. Ale vždy mne zlobí, když zloději udělají větší škodu, než si odnesou například brambor. Zrovna nedávno tak zloději natě z brambor zahodili do plných řádků a další brambory tak znehodnotili. Kdyby totiž někdo přišel k nám na dvůr a řekl, že nemá dost peněz, tak by mohl zamést dvůr a já bych mu brambory dal,“ přiznal Václav Hak.

Některé ceny

- kilogram brambor 3,80 Kč
- kilogram krouhaného zelí 7 Kč
- kilogram cibule 8 Kč

(pov)