Velkou úlevu pro centrum Hradce Králové by měla přinést novela silniční vyhlášky, kterou v úterý podpořilo Ministerstvo dopravy. Ta počítá s tím, že od začátku roku 2019 nebudou muset řidiči platit za využití dálnice D11 z Hradce Králové do Opatovic. Toužebně očekávaná novinka by měla z hradeckých silnic vyhnat řidiče, kteří tudy po cestě na Pardubice nebo dál na Moravu jezdí hlavně ze směru od Náchoda a Jičína. „Letos jsme se rozhodli vyhovět žádostem Královehradeckého kraje a Ministerstva životního prostředí o vynětí části dálnic, které slouží jako obchvaty, ze zpoplatnění,“ uvedl k tomuto kroku ministr dopravy Dan Ťok. Rozhodnutí primátor Hradce Zdeněk Fink přijal s netajenou radostí: „Jsem rád, že se to konečně podařilo. Krok ministerstva má naprostou logiku. Auta se nám konečně nebudou tlačit do města.“

Prozatím odmítavý postoj ministerstva dopravy k vyjmutí úseku dálnice od Hradce Králové po Opatovice ze zpoplatněných úseků změnily i dopisy, které na ministerstvo mířily jak z hradecké radnice, tak i hejtmanství.

Obě instituce ve své zásadní připomínce argumentovaly tím, že úseky dálnice D11 a D35 tvoří fakticky jihozápadní obchvat města a v nemalé míře slouží i pro místní dopravu.

„Uvedené úseky dálnic představují vhodnou trasu i pro dálkovou tranzitní dopravu. Jde o směr od Náchoda a Trutnova, od Jičína (a od Nového Bydžova pokračující dále do Pardubic (po silnici I/37) a opačně,“ uvedlo několikrát v připomínce směřující na stůl ministra dopravy Dana Ťoka město i kraj.

Tyto navíc také upozorňovaly na fakt, že za současného stavu musí vozidla bez dálniční známky užívat silnice na území města, případně na území obce Opatovice nad Labem. Novinku kvitoval i hejtman Jiří Štěpán. „Jakýkoliv krok, který povede k přesunutí tranzitní dopravy ze silnic na dálnice, bude ku prospěchu nás všech. Uleví se přeplněným komunikacím ve městech, zvýší se bezpečnost na komunikacích, protože se sníží možnost kolizních situací mezi chodci a tranzitní dopravou ve městech,“ uvedl hejtman.