Adrenalinovým zážitkem je jízda po silnici z Hradce směrem na Vysokou nad Labem. Na vytížené komunikaci nejsou nehody výjimkou a dokonce se zde i umíralo. Silnice by se měla změnit, ale rekonstrukci brzdí výkupy pozemků. Podle starosty Vysoké Jiřího Horáka je nyní míč na straně jednoho z investorů – kraje. Ten totiž dostal od starosty Vysoké seznam požadavků, které vznesli vlastníci pozemků.

„Taky bych nepodepsal smlouvu v původním znění. Problém není s cenou, s tou lidé souhlasí. Jen není jasně uvedeno, co bude následovat. Kdy peníze za pozemky dostanou a jak dlouho budou moci s pozemky nakládat," uvedl starosta. Podle původní smlouvy by vlastníci peníze dostali až po kolaudaci. „Není tam dané jasné datum, kolaudace může být klidně za několik let," pokračoval starosta. Vlastníci jsou však podle něj dohodě nakloněni. I oni si totiž uvědomují, že situace je kritická. „Teď bude záležet na kraji, zda to bude průchodné," doplnil Horák. Časově náročné je pro obec i jednání s jedním vlastníkem, který pozemek nechce prodat, ale směnit.

Podle starosty Vysoké se na směně intenzivně pracuje. „Obec tomuto vlastníkovi nabídla pozemek, ale nesouhlasil s ním. Nyní musíme koupit jiný, se kterým snad už souhlasit bude. Chce zachovat pole, chce pěkný pozemek," popsal Horák s tím, že jednání vlastníků chápe.

Silnice mezi Hradcem a Vysokou už nesplňuje současné standardy. Krajnice je zpevněná jen místy, komunikace je široká jen pět a půl metru. Provoz je tu přitom opravdu velký. Podle Horáka není problém jen v tom, že se jedná o trasu vedoucí k dálnici na Prahu, ale i ve skutečnosti, že obecně přibývá aut.

„Dnes mají rodiny běžně dvě auta. Přemýšleli jsme, jak motivovat lidi k jízdě MHD. Z dotazníku, který jsme jim před dvěma lety dali, však vyplynulo, že o to v podstatě není zájem – auto je pohodlnější," dodal starosta. Vážnost situace si uvědomuje i kraj, který rekonstrukci silnice připravuje. „Jsme si vědomi, že silnice místně slouží jako přivaděč na dálnici pro část města Hradec Králové, v letním období je zde navíc velký provoz cyklistů, což dohromady s hustým provozem není bezpečné. Dále je v trase komunikace nepřehledný výškový oblouk a nebezpečné směrové oblouky, které jsou častými místy dopravních nehod. I proto se snažíme rekonstrukci silnice od Hradce Králové do Vysoké nad Labem až k mostu přes Labe připravit k brzké realizaci pomocí kompletní rekonstrukce, včetně rozšíření i úpravy směrového a výškového řešení ne zcela bezpečných parametrů stávající silnice. V letošním roce bude zahájena samostatná stavba cyklostezky podél Labe, čímž se zvýší bezpečnost jak cyklistů, tak řidičů," řekl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Martin Červíček.

Zhruba čtyřkilometrový úsek se rozšíří a narovná, jeho rekonstrukce bude rozdělena na tři etapy. Nejdále je příprava třetí z nich.

Jedná se o úsek od Duranu po pozemek za odbočkou na Roudničku. Termín podání žádosti o vydání územního rozhodnutí pro rekonstrukci III. etapy se předpokládá na podzim 2017. Po jeho vydání bude zadána projektová dokumentace ve vyšších stupních, pak bude následovat inženýrská činnost a získání stavebního povolení.

„Předpokládáme, že bychom mohli získat stavební povolení v roce 2018. Samotná realizace by pak mohla proběhnout v roce 2019," uvedla tisková mluvčí kraje Martina Götzová.

Další úseky silnice by mohly přijít na řadu v letech 2019 a 2020. Celkové náklady přesáhnou 100 milionů korun.