První návrh spojnice, která propojí lokalitu Šimkových sadů a centra Aldis s třídou Karla IV., vznikl už v roce 2001. Po několikaletých tahanicích, kde hlavní roli hrály chráněné stromy, jež by kvůli lávce padly, radnice v roce 2013 vypsala novou soutěž. Z ní vzešel vítězně návrh Libora Kábrta. Ten byl ale později vyloučen kvůli podezření ze spolupráce se členem znalecké poroty Lukášem Vrábíkem. Vítězný architekt se vůči tomuto prohlášení úspěšně odvolal, na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže byl vrácen zpět do hry a město potvrdilo původní výsledek tendru.

Architekt Kábrt: Jsme připraveni

Přes všechny peripetie dnes architekt připouští, že pokud ho město opravdu osloví, tak do přípravy lávky půjde. „Moje názory se nemění – my jako tým jsme připraveni," potvrdil Deníku Libor Kábrt s tím, že do každé soutěže jde s úmyslem návrh zrealizovat.

Magistrát musí nejprve s prvním vítězným týmem zahájit jednání. Podle primátorova náměstka Jindřicha Vedlicha bude následovat obvyklé administrativní martyrium: uzavření smlouvy o dílo, příprava dokumentace, územní rozhodnutí, stavební povolení, výběr zhotovitele stavby,… „Na začátku roku 2017 bychom mohli mít stavební povolení, dodavatele stavby pak v polovině roku 2017 a mohla by být zahájena samotná stavba," počítá Jindřich Vedlich, pokud vše půjde hladce. Realizace přechodu potrvá maximálně rok. Cena lávky přes Labe by se měla pohybovat kolem 28 milionů korun včetně DPH.

Vítězná studie návrhu lávky přes Labe poblíž hradeckého Aldisu od Libora Kábrta, Gabriely Elichové, Martina Elicha a Jiřího Jachana.