Přezbrojování leteckých pluků novými bojovými stíhacími letouny B-534 se provádělo v roce 1935.

V pondělí 16. září dorazilo na hradecké letiště 20 nových letadel tohoto typu. Následující den startoval po 8. hodině ráno s moderním bojovým stíhacím letounem B-534-1 osmatřicetiletý zástupce velitele Leteckého pluku 4 podplukovník a bývalý legionář Karel Boris Dragoun. Vývrtku ve výšce 1200 metrů se mu nepodařilo vybrat, letoun se zřítil na zem a pilot zahynul.

Tragédie se stala přesně za rok a na téměř stejném místě jako katastrofa jeho předchůdce podplukovníka Zeleného v roce 1934. Komise zjistila, že podplukovníka Dragouna při letu zřejmě stihla nevolnost, neboť jinak nebylo možné jeho pád vysvětlit. Po dopadu na zem seděl pilot v normální pozici, nepokusil se tedy použít padák. Nalétáno měl přes pět tisíc letů.

Narodil se 7. října 1897 v Radlicích. V dubnu 1916 zajat u Tarnopole a ještě téhož roku vstoupil do zahraničního vojska. Účastnil se bojů na sibiřské magistrále. Po návratu jej přidělili k leteckému učilišti v Chebu. Absolvoval kurz pozorovatelů a polním pilotem se stal v únoru 1925. Zranění utrpěl při letecké havárii v roce 1929, z něj se však vyléčil. Přidělen byl k leteckému učilišti Leteckého pluku 3, velitelem peruti jmenován v roce 1930. Od roku 1934 sloužil v Praze a po smrti pplk. Zeleného byl převelen do Hradce Králové. V krátké době se měl vrátit do Prahy k rodině.

Rozloučení s pilotem se konalo v Hradci Králové, pohřeb byl v Praze.

Českoslovenští letci prováděli ostré střelby a bombardování až na Slovensku v Malackách, odkud 2. listopadu 1935 odstartovala čtyři letadla typu Ba-33 k přeletu do Hradce. Velel jim nadporučík Provazník. Letounu Ba-33-36, pilotovanému npor. Provazníkem, začal u Svinar vynechávat motor. Pilot hledal místo nouzového přistání. Byl by býval skončil v Orlici, proto sklouzl po křídle na pole. Při havárii si zlomil nohu, vyrazil oko a měl další úrazy.

Seriál vzniká za podpory a. s. Letecké služby Hradec Králové.

Historii letectví zaznamenal Zdeněk Doubek.
Upravila Helena Rezková.