„Jedná se o klasický příměstský tábor. V osm ráno rodiče přivedou své děti, odpoledne si je zase vyzvednou. Na programu je cizí jazyk, ale i zábavný program. Vše je inspirováno oblíbenou knihou Karlík a továrna na čokoládu, kde vystupuje i továrník Willy Wonka, a právě v tomto duchu se celý týden nese," vysvětluje angličtinářka Petra Landsmannová z informačního střediska Europe Direct.

Únava? Tu neznají

Kromě ní tábor vede i Katka Andrlová z dětského oddělení knihovny. „Často třeba malujeme, něco vytváříme, ráno máme rozcvičku. Snažíme se zkrátka, aby byl program pestrý. Většinou jsou ale děti na konci dne unavené méně, než bychom čekaly," směje se knihovnice.

„V úterý jsme se například vydali do lesa, kde děti stavěly domečky pro Umpa–lumpy, což jsou postavičky z Karlíka a továrny na čokoládu. Bylo to  opravdu velmi kreativní. Jeden chlapeček postavil domeček i se spižírnou plnou žaludů. Nechyběl ale ani babybox, dětský domov nebo koupaliště," vypočítává  Andrlová.

Po svačině se děti přesouvají na další program. První tým, Velrybí gumídky, (ano, tak se děti pojmenovaly) čeká angličtina. Zbytek, tedy Žirafy v knihovně, se jde věnovat psaní dopisů. Adresují je svému oblíbenému jídlu, kterým je většinou čokoláda, palačinky či smažený sýr.

„Nejvíc mě baví hry. Včera jsme byli celý den na výletě a to bylo vážně skvělý," vypráví desetiletý Martin Beránek, který se tábora účastní a jeho o dva roky mladší bráška Honza doplňuje, že jim ale jde i angličtina. „Je to mnohem lepší než ve škole," říká.

Na čokoládové řece

„Odpoledne nás čekají lodičky," těší se už desetiletá Adéla Ulrichová společně s devítiletou Žofií Hladkou na jízdu, která symbolizuje cestu po čokoládové řece. A jak jde holkám angličtina? „Dneska to byla sranda, hráli jsme si na obchod, a to nás bavilo," přikyvují souhlasně. Nadšené jsou i z kolektivu. Prý už si tu stihly najít i kamarády.

„Často je to o improvizaci a změně plánů, neustále musíme mít na paměti, aby to děti bavilo," vysvětluje knihovnice Kamila Štefková a dodává, že děti kromě výletu na parník čeká ještě návštěva opravdové čokoládovny jako z filmu o Willy Wonkovi.

Veronika Skřivanová