Po náročném volebním víkendu se zdá být v táborech politických stran klid. „Vyjednávání neprobíhá, začneme zítra. Jsme připraveni mluvit se všemi demokratickými stranami," potvrdil v pondělí Zdeněk Fink, primátor a lídr vítězného Hradeckého demokratického klubu, který drtivě vyhrál komunální volby.

Na tahu je HDK

Stejně mluví i Václav Víška, který stojí v čele hnutí ANO 2011, se kterým skončil na druhém místě.

„V půlce týdne se sejdeme se Zdeňkem Finkem a budeme se bavit o dalších krocích. Od soboty vyjednávání pokračuje ve zdvořilostních intencích. Nic důležitého ale domluveno ještě není," dodal Víška.

Podle něj je zásadní, aby každý subjekt, který se dostal do zastupitelstva, vnímal sílu HDK. Jestli chce ANO 2011 hledat i jiné partnery, jeho lídr zatím neprozradil.

„Pan Fink vyhrál volby a je slušné mluvit a jednat nejdříve s vítězem. Jsme samozřejmě připraveni mluvit s ostatními mimo KSČM a ODS," zakončil Víška.

Třetí ČSSD vyčkává. „Zatím je klid, uvidíme také, jak dopadnou senátní volby," prozradil Milan Jaroš, jednička královéhradecké sociální demokracie.

Čekají na oslovení

Šanci usednou ve vedení města má i TOP 09. Zatím se ale nikam nehrnou. „Nejsme ti, kteří by o tom příliš rozhodovali. Volební výsledek, který je slabší, nám příliš možností nedává. Taháme za kratší konec. Vyčkáváme, jak dopadne jednání klubu HDK," dodal Jindřich Vedlich, náměstek primátora a lídr TOP 09.

S vládou na radnici vzhledem k výsledku nemohou počítat komunisté. „Schůzky plánujeme se všemi subjekty, nepůjde ale o koalici. Chceme si vyjasnit některá témata a domluvit se na obsazení komisí a výborů. Podle reakcí, které mám, už má HDK o koalici jasno," řekl Deníku Lubomír Štěpán, lídr KSČM.

Zaznívá zklamání

Příliš optimističtí není ani lídr Změny pro Hradec a Strany zelených s podporou Pirátů Adam Záruba. Koalice vybojovala dva mandáty. „Z našeho pohledu to žádná sláva není. Ztratili jsme jeden zastupitelský mandát. Také se do zastupitelstva dostali neznámí lidé z ANO 2011, od kterých se neví, co čekat. Zatím jsem ale s nikým nejednali ani nás žádný subjekt neoslovil," dodal Záruba.