Stačilo za parní stroj připevnit vozík a děti se mohly vydovádět. Po druhé světové válce byl mlynář vyhnán do Německa a traktor zůstal v Čechách ve stodole, kde léta rezavěl. Jednoho dne mi zavolali zmínění lidé, přístroj se dostal ke mně a opravili jsme ho," svěřil se Hradeckému deníku sběratel parních strojů a majitel muzea Jan Tomek.

Také on se letos již potřetí připojil v pátek k mezinárodní Muzejní noci. Dvě minuty po osmnácté hodině, kdy byl její program zahájen, k němu zavítala přibližně čtyřicítka zájemců a další přicházeli. Vloni se do jeho návštěvní knihy zapsaly na tři stovky zájemců. Letošní čísla návštěvnosti musí Jan Tomek ještě spočítat.

Překvapením pátečního večera byla pro návštěvníky podle bývalého strojvedoucího Michala Fialky, který byl Janu Tomkovi k ruce, lokomobila z roku 1912 a opravené věžní hodiny.

Královéhradecké muzeum východních Čech pro změnu zvalo své příznivce na Muzejní noc pod plachtami a řadu zajímavých výstav. Nechyběla vernisáž výstavy pirátských panenek UNICEF vyrobených v rámci projektu Adoptuj panenku, zachráníš dítě. Panenky jste si mohli zakoupit přímo na místě.

Hračky určené pro pomoc dětem z rozvojových zemí vyrobily v kreativní dílně muzea děti.

„Za částku, která odejde na účet UNICEFU, bude zakoupena vakcína, která pomůže dítěti přežít," řekla za pořadatele Marcela Raková. V dětském ateliéru mohli malí návštěvníci tvořit do pozdních večerních hodin.

Eva Ženíšková