Zdravým selským rozumem by člověk předpokládal, že abnormálně chladné a deštivé prázdninové počasí „nažene“ výletníky na hrady a zámky.
Kasteláni a správci památek však mluví jinak. Někde návštěvnost poklesla, jinde se zvýšila jen nepatrně.
Kromě Čechů si krásy Královéhradeckého kraje oblíbili i cizinci z Německa, Polska, Nizozemska, ale i Ruska.
„Deštivé počasí nám určitě pomohlo, dveře se u nás v červenci netrhly. Pochvalujeme si to. Výnosy ze vstupného jsou vyšší než loni. Návštěvnost byla obdobná. Za červenec jsme měli 12 700 návštěvníků, někdy to bylo i sedm set denně,“ uvedl vedoucí správy Hospitalu Kuks Libor Švec.
A dodal, že Kuks je tak specifický, že si sem najde cestu i spousta zahraničních turistů. Ti tvoří pětadvacet až třicet procent veškerých návštěvníků. Nalákat se snaží provozovatelé hospitalu i na doprovodný program.
O prázdninách zpestřují prohlídky vystoupení hudebních skupin. Na konec srpna je připraven festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks a začátek září bude patřit zdejšímu vinobraní.
Naopak pokles zájmu oproti loňskému roku zaznamenal v červenci navzdory tomu, že počasí nepřálo polehávání u vody ani výletům do přírody, hrad Kost.
„Přesný počet návštěvníků na hradě bohužel zatím neznám. Vím ale, že i samotný Čarodějnický kongres, který na Kosti pořádáme poslední červencový víkend, měl oproti předchozímu ročníku o pět set návštěvníků méně. Loni se ho zúčastnilo kolem pěti tisíc lidí,“ vysvětlil Roman Morvay ze správy hradu.
Deště nezahnaly o poznání více návštěvníků ani do památek na Hradecku.
„Špatné počasí je pro nás samozřejmě výhodné. Když lidé nemohou k vodě, jsou prohlídky památek ideální pro zabití volného času. Návštěvnost zámku má v posledních letech lehce stoupající tendenci. Radost máme z tržeb, které jsou o třetinu vyšší než v loňském roce,“ řekl kastelán Hrádku u Nechanic Ivan Šenk.
Do „zámku na mýtince“, jak Hrádek jeho kastelán nazývá, si přitom cestu najdou i cizinci. „Ze západní Evropy jsou to jednotlivci. Zaměřili jsme se na větší propagaci v polském příhraničí, takže k nám zavítají i Poláci a díky tomu, že jsme v dosahu sta kilometrů od Prahy a poblíž dálnice, k nám jezdí i skupiny Rusů,“ prozradil Šenk.
Veselo musí být po oslavách výročí bitvy u Hradce Králové z roku 1866, které se uskutečnily na začátku července, v památníku na Chlumu.
„Za jeden víkend jsme v muzeu měli 1770 a na rozhledně 1350 návštěvníků. Běžně přitom míváme za letní sezonu patnáct až osmnáct set návštěvníků,“ řekl vedoucí Památníku bitvy 1866 Aleš Chvojka.
Lenka Kašparová