Slunné a horké letní dny, ale především nedostatek vydatnějších dešťových srážek, přináší na sklonku srpna opět starosti vodohospodářům. Přestože situace zatím není kritická, správci toků zaznamenávají za posledních 14 dní mírný pokles hladin řek.

„Srážky spadlé na konci uplynulého týdne v důsledku bouřkové činnosti na území povodí Labe přechodně mírně zlepšily vodnosti v některých dílčích povodích, vliv na celkový stav sucha v povodí byl zanedbatelný,“ uvedl ve zprávě za Povodí Labe Jiří Petr s tím, že nedávné srážky přinesly mírné zvýšení průtoků, nicméně v současné době opět hladiny řek na východě Čech klesají k původní úrovni.

Opatření zatím nejsou

„V průběhu minulého týdne nebylo v našem území vydáno žádné opatření obecné povahy týkající se omezení odběrů povrchových vod,“ uvedl Petr, který ovšem zároveň dodal, že vzhledem ke zkušenostem s výskytem hydrologického sucha v uplynulých letech, lze problémy s nedostatkem povrchové vody očekávat. Ty se dlouhodobě na východě Čech týkají zejména řek Bělá, Dědina, Orlice, Mrlina či Cidlina. Problémy jsou však i na severu Čech, kde je dolní tok Labe pro nákladní lodě nesplavný.

Současné sucho, způsobené dlouhodobým nedostatkem srážek, trápí řadu míst České republiky. Vážná situace je hlavně na jihu Moravy, kde se s nedostatkem vody potýkají pěstitelé obilí i někteří sadaři a vinaři.

Na konec tohoto týdne však slibují meteorologové příchod studenější fronty, která by mohla přinést pro řeky blahodárný déšť.