„V tuto chvíli, v pátek ve 14 hodin evidujeme 12 poruch na vedeních vysokého napětí. Bez energie jsou ale ještě stále stovky domácností,“ uvedl mluvčí východočeské skupiny ČEZ Jiří Kosina.

Energetici si přitom v pátek ráno už mysleli, že mají to nejhorší za sebou. Spletli se. Hlavně na Českomoravské vrchovině nadále hustě sněží a začalo opět foukat, takže se tam během hodiny objevila desítka nových poruch na vysokém napětí, které přerušily dodávku do desítek domácností. Až po poledni se však situaci podařilo stabilizovat.

„Nyní chvíli evidujeme 12 poruch na vedeních vysokého napětí a stovky poruch na vedeních nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem patří Svitavsko a Českotřebovsko, kde evidujeme 4 poruchy na vedeních vysokého napětí, Chrudimsko 4 poruchy a Trutnovsko 4 poruchy,“ dodal Kosina.

„Nejkritičtější situace je nyní na Chrudimsku, kde jsme ráno vyhlásili kalamitní stav. Na Orlickoústecku a Rychnovsku platí už od včerejška. Větve ztěžklé sněhem nám padají do vedení, padající stromy ohrožují i naše poruchové čety v terénu. Další technici nám zase uvízli v dopravních zácpách. Situace je opravdu náročná,“ uvedla Kosinova kolegyně Šárka Beránková. Na odstraňování poruch pracují maximální počty energetiků společně s pracovníky externích firem.

Na mnoha místech padá hustý mokrý sníh, který působí další poruchy, převážně pády větví a stromů ztěžklých sněhem do vedení, a také komplikuje opravy. Stále platí, že v některých oblastech se jen velmi obtížně technici Skupiny ČEZ dostávají s těžkou technikou do terénu.

Velké problémy s výpadky elektřiny jsou na Chrudimsku například u Chroustovic či na Hlinecku. Východ Pardubického kraje je silně postižen mezi Litomyšlí a Českou Třebovou, Dětřichov a Kunčice na Svitavsku či Sloupnice na Orlickoústecku. Všechny výpadky se nepodařilo doposud odstranit ani na Rychnovsku. Naproti tomu se stabilizovala situace v Krkonoších.

„Bez proudu jsou v tuto chvíli desítky východočeských domácností,“ dodala Beránková. Kdy kalamita pomine, si netroufá ani tušit. „V pátek ráno jsme měli z původních 28 výpadů vysokého napětí 21 opravených. A během hodiny bylo všechno jinak,“ dodala.

Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických li­nek:

Zákaznická linku Skupiny ČEZ 840 840 840

Poruchová linka Skupiny ČEZ 840 850 860