Noční teploty kolem nuly a sněžení nebo déšť se sněhem. Silničáři na Hradecku se kvůli nepříznivé předpovědi počasí chystají na možný první letošní zásah. A to i přesto, že vozidla stále zajišťují letní práce a nejsou přestavěná na zimu.

Silničáři drží pohotovost

„Výjezdů v polovině října moc nepamatuji, a když, tak v úplně nejvyšších polohách. Myslím, že to nebude nic zásadního, ale musíme být připraveni. Na cestmistrovstvích ve vyšších polohách bude tento týden platit zvýšená pohotovost,“ sdělil Petr Zima z hradecké Správy a údržby silnic. S přestavbou mechanismů z letní na zimní údržbu vozovek prý nebude problém. Například montáž pluhu je otázkou půl hodiny.

Přímo v krajském městě by pro případ potřeby mohl být připraven na zásah první z pěti sypačů a dva nebo tři mechanismy na zimní údržbu chodníků. Ostatní stroje budou stále zajišťovat zametání chodníků, úklid listí a podobně. „Nepředpokládám, že by příliš sněžilo, spíš by se mohla objevit námraza. Na případné ošetření kritckých míst bude jeden sypač stačit,“ uvedl Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradec Králové. Problém by neměl nastat ani s posypovou solí, které má podnik ve skladech 1625 tun, tedy o 75 tun víc než vloni.

Podle meteorologů by na Hradecku mělo být chladno s množstvím přeháněk po celý týden. Nejnižší noční teploty mají klesnout k bodu mrazu, denní se budou pohybovat od dvou do sedmi stupňů Celsia.

Sněžit by mohlo v polohách nad 400 metrů, níže se očekává déšť nebo déšť se sněhem. Podobné teploty v říjnu však nejsou výjimečné. „Například 13. října roku 1973 činila nejnižší teplota minus 5,2 stupně Celsia,“ řekl Wojciech Szarek z hradeckého Českého hydrometeorologického ústavu.