Podobné množství sněhu jako v pátek má z oblohy spadnout na zem i v sobotu, v neděli už má být vloček méně. V Hradci Králové a okolí by mělo v pátek i v sobotu spadnost asi deset centimetrů sněhu, tedy mnohem méně než na horách, ovšem situaci může zkomplikovat vítr.

„Vzhledem k tomu, že zesílí vítr, tak se budou dělat návěje a sněhové jazyky. Někde může být nafoukáno třeba i půl metru sněhu,“ sdělil vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Hradci Králové Tomáš Popelka.


Meteorologové varují: Chumelit má celý víkend

Svitavsko - Místy napadne až 50 centimetrů sněhu.

Ze západního Středomoří postupuje přes střední Evropu dále k severovýchodu tlaková níže. Od pátečního rána ovlivňuje počasí u nás. Od ranních hodin sněží. Sněhové srážky proměnlivé intenzity budou s přestávkami trvat až do pondělí 11. ledna, kdy budou od ranních hodin ustávat. Meteorologové očekávají, že během tohoto období napadne 20 až 50 centimetrů sněhu.

Během pátku zesílí vítr na čerstvý 4 až 8 m/s, od vyšších poloh silný 8 až 13 m/s. Vítr v nárazech bude mít rychlost kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s (90 km/h). Jeho intenzita a směr se bude měnit. Tvorba sněhových jazyků, místy i závějí potrvá po celé období.
Ve východní polovině republiky bude sněžení v pátek večer a v noci na sobotu přecházet ve srážky mrznoucí. Nebezpečí tvorby ledovky potrvá ve východní polovině republiky až do soboty večer.

Odborníci na počasí očekávají kalamitní situaci. Přidávají několik praktických rad a poznatků:

• Pokud to není nutné, raději vůbec nevyjíždět.
• V případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny (nejlépe Čro1 - Radiožurnál) a omezit rychlost jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla.
• Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži.
• Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.
• Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.
• Orientace v terénu může být obtížná, při chůzi může mráz v kombinaci s větrem a sněhem vést rychle k omrzlinám, někdy až k umrznutí, může být obtížné dojít do bezpečí i po jinak dobře známé trase.
• Na horách nutno sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) o případném lavinovém nebezpečí, zákazu hřebenových túr apod. a dodržovat jejich pokyny.
• Jsou pravděpodobné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.
• V případě mokrého sněhu a větru dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice apod.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha

Lékaři varují, aby lidé nepodceňovali mrazy

Klesne-li teplota pod minus pět stupňů Celsia, neměli by rodiče brát ven kojence a batolata. Pokud je to nezbytně nutné, neměli by s nimi být venku déle než půl hodiny. Děti je třeba obléknout do více lehčích vrstev. Nezbytné je, aby měly čepice, rukavice a šály. Holá místa je nutné natřít mastným krémem neobsahujícím vodu.

K omrzlinám může dojít už při čtyřech stupních pod nulou. Záleží na síle větru a odolnosti každého člověka. Promrzlé děti jsou také více náchylné na respirační onemocnění.

Podle lékařů by se pobytu v mrazivém počasí měli vyvarovat i chronicky nemocní lidé, jako jsou kardiaci nebo astmatici. Přitížit se může i lidem se zvýšeným krevním tlakem, anginou pectoris či astmatem. Takoví pacienti by se měli vyvarovat prudkých přechodů z vyhřátého prostředí do mrazu. Lidé by rozhodně neměli pít alkohol. (zr)