.

Na silnici z Hradce Králové do Jičína byly v autech uvězněny desítky lidí. Vlaky měly až čtyřhodinové zpoždění. Bílá smršť začala už v pátek. Někteří řidiči bohužel situaci podcenili a jeden z nich, 36letý muž, zemřel. Nehoda se stala před půl sedmou večer na sjezdu z dálnice D11 u obce Klamoš. Řidič doplatil na vysokou rychlost.

„Dodávka Iveco dostala smyk a vjela do příkopu. Nepřipoutaný řidič po nárazu vypadl čelním sklem před auto, které se otočilo o 180 stupňů a přimáčklo ho,“ popsala tragédii mluvčí krajské policie Iva Marková. Jeden ze spolujezdců utrpěl těžká a druhý lehká zranění.

Sněhu stále přibývalo a silničáři nevěděli, kam dřív skočit. V krajském městě se do boje se závějemi pustily i soukromé firmy. Krušno bylo zejména lidem na silnici z Hradce do Jičína, kde sníh uvěznil desítky aut. To ještě nikdo netušil, že tam budou muset zůstat téměř dvacet hodin. O „ztroskotance“ se kromě lidí z okolních vesnic starali i záchranáři s vrtulníkem, kteří mimo jiné ošetřili ženu, jež se při ohřívání ve voze nadýchala výfukových zplodin. Sníh od světa odřízl také řadu vesnic.

V sobotu začalo uzavřených silnic s překvapenými posádkami kvapem přibývat. Silničáři proto vyhlásili druhý stupeň kalamity pro Hradecko, Rychnovsko a Náchodsko. Plné ruce práce měli i hasiči, kteří kromě osobních aut vyprostili ze závějí řadu kamionů, autobusů, sypače a také dva sanitní vozy.

Policie vyzvala řidiče, aby raději použili hromadnou dopravu. Tím si však lidé příliš nepomohli. Například vlaky měly až čtyřhodinové zpoždění, některé soupravy nedojely a řada tras byla uzavřena. Problémy měl také dopravní podnik v Hradci. Kromě očekávaného zpoždění linek se vozy nedostaly do Charbuzic, trolejbusy musely na mnoha linkách nahradit autobusy.

Silnice první a druhé třídy silničáři zprovoznili v sobotu večer. V neděli začaly pod tíhou sněhu na komunikace ve velkém padat stromy. Závažné problémy naštěstí nezpůsobily. „Měli jsme na Hradecku pár poruch na vedení nízkého napětí, ale nebylo to nic zásadního,“ dodala mluvčí skupiny ČEZ východní Čechy Šárka Beránková. (raš)


JAK TO VIDÍ Radek Šprinc

Mrazivé probuzení
Nejsem fanoušek silničářů, kteří se na můj vkus až příliš často nechají v zimě zaskočit sněhem. Ale mám pocit, že bílou katastrofu posledních dnů zvládli v rámci možností na jedničku. Přesto mi v hlavě bliká několik otazníků, na které bych rád znal odpověď. V pátek večer jsem jel skrz celé město a světe div se, na první vůz s majáčky a radlicí jsem narazil až skoro doma. Právě vyjížděl z Malšovic. Není to na tak velké město málo? Zarazila mě také zpráva na webu Českých drah, že jinak nepostradatelní a skvělí hasiči odmítli pomoci s vyproštěním zapadaného vlaku kvůli nepřístupným cestám. Neměli jinou možnost? Dorazil mě rozhovor dvou mladíků v mé oblíbené hospůdce. Jeden nadával, jak ho nechtěl před sebe pustit vůz silničářů a on ho vytroubil. Je normál
ní? Už bychom si asi všichni měli pomalu zvyknout na to, že zima dorazila i k nám.

JAK TO VIDÍ Jana Mudrová

Stačí málo, abychom vše brali kalamitně
Když dříve napadl sníh, mívali jsme radost. Zvláště v krkonošském regionu bývávalo normální, když se v zimě sypal sníh třeba celou noc. Pamatuji sezonu, kdy trutnovské Krakonošovo náměstí lemovaly pro velké potěšení dětí doslova sněhové hory. Jako bychom po posledních, na bílou pokrývku spíše skoupých, zimách zapomněli, že prostě sníh k zimě patří. Celý uplynulý víkend se mluvilo o kalamitě. Je pravda, že komplikace na chodnících a silnicích nastaly, ale zase nic tak mimořádného to nebylo. Zatímco lidé s hrabadly a košťaty nadávali, co se to děje, že „snad bude konec světa“, každý větší kopec zaplnily nadšené děti se sáňkami a plastovými pekáči a z bílého nadělení se viditelně radovali naši čtyřnozí přátelé. Žádná kalamita, radost je to.

Opět sněží, meteorologové očekávají 10 cm nového sněhu

Na území Královéhradeckého kraje, který už třetí den sužuje sněhová kalamita, začalo opět sněžit. Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Hradci Králové se dá očekávat, že připadne dalších pět až deset centimetrů sněhu.

„Tohle je teď taková slabší přeháňka, která by měla za chvíli přestat. Ale během dne očekáváme další sněžení a tam už to vypadá, že by mohlo připadnout dalších deset centimetrů. Na horách to může být ještě víc,“ uvedl hradecký meteorolog Tomáš Popelka.

Do ulic krajské metropole se opět chystají další zaměstnanci technických služeb, kteří na odklízení sněhu pracovali celou sobotu a noc. „Pojedou vždy dva traktory a sypač. Kdyby se to jen solilo, tak to nebude tak účinné a kdyby jezdila jenom radlice, tak se to utáhne a usmeká,“ řekl Daniel Jeřábek z technických služeb.

Všechny silnice prvních a druhých tříd v Hradci Králové jsou podle Jeřábka průjezdné. „Neudržované silnice upravujeme alespoň pluhováním. Často se ale stává, že se tam nedostaneme kvůli zaparkovaným autům. Pro příště proto prosíme řidiče, kteří mají garáže, aby je v případě avíza na sněžení používali. Horší je to po spadu deště také na chodnících, které se snažíme krýt posypem,“ tvrdí Jeřábek.

Přiznal, že někteří lidé už jsou unavení a mají boje se sněhem plné zuby. „Jde především o ty, kterých není tolik na střídání, tedy zejména řidičů chodníkových odmetačů, ale i větších strojů,“ řekl Jeřábek.

Silničáři v sobotu vyhlásili kalamitu druhé stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Podle hradecké policie tento stav zatím stále platí. „Je to tak. Ale silnice první a druhé třídy jsou v okrese už průjezdné, pouze některé trojky zůstávají uzavřené,“ řekl operační důstojník hradecké policie. (raš)

Sněhová kalamita si na Hradecku vyžádala lidský život

Další oběť má sněhová kalamita, která ochromila celou republiku, ale především východ Čech. Dopravní nehodu na dálnici D11 u Klamoše na Hradecku nepřežil v pátek večer šestatřicetiletý řidič nákladního vozidla Iveco.

„Muž zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu silnice a povětrnostním podmínkám. Vůz dostal smyk a vyjel mimo dálnici do příkopu. Nepřipoutaný řidič po nárazu vypadl čelním sklem před auto, které se otočilo o 180 stupňů a přimáčklo ho,“ popsala tragickou dopravní nehodu mluvčí krajské policie Iva Marková.

Řidiči svým zraněním podlehl na místě, jeden ze spolujezdců utrpěl těžká a další lehká zranění. „Příčinu karambolu a míru zavinění zkoumá vyšetřovatel,“ dodala Marková.

Podle policie jde o první smrtelnou nehodu na dálnici D11 na Hradecku. „Během tří let od zprovoznění jsme tu ještě nic takového neměli,“ řekl policista z dálničního oddělení Pravy. (raš)

V galerii najdete video, audio a foto z pátku a soboty na Hradecku.

Na horách připadlo 30 cm sněhu

Orlické hory – Ze záplavy sněhu mají radost po kalamitním víkendu snad jen děti a výtvarníci. Ani milovníci zimních sportů nejsou ušetřeni omezení – například František Prouza z Deštného v Orlických horách vyprávěl, že pro silný vítr bylo v pátek nutné zrušit noční lyžování a v sobotu byl do dvou hodin odpoledne v provozu jen jeden vlek.

„Jen za noc z pátku na sobotu tu napadlo 35 centimetrů sněhu. Někde jsou vysoké závěje a jinde je vyfoukáno až na trávu,“ řekl František Prouza. V Říčkách byly v provozu všechny lanovky, ale pro špatnou dopravní dostupnost přijelo méně lyžařů. „V neděli už to bylo lepší, bez větru,“ řekl Petr Kánský z Říček, kde také napadlo kolem třiceti centimetrů sněhu. Mnozí lyžaři a běžkaři díky neustávajícímu sněžení ani nemusí cestovat do horských středisek. „Jedeme dneska běžkovat tady za Rychnov na Blatiny,“ řekl v sobotu Kamil Bořek z Rychnova nad Kněžnou. (ira)

Kalamita: Hlavní tah z Hradce Králové do Jičína je opět průjezdný

Hradec Králové – Silničářům se podařilo v sobotu navečer zprovoznit hlavní tah z Hradce Králové do Jičína, kterou ucpaly vysoké závěje, jež uvěznily desítky aut i s posádkami. Na Hradecku jsou podle policie v současnosti průjezdné všechny silnice první třídy, komunikace druhé třídy s velkou opatrností. „Trojky“ jsou však na mnoha místech okresu zcela neprůjezdné.

„Hlavní tah z Hradce do Jičína se podařilo zprůchodnit kolem sedmnácté hodiny. V současné době máme problémy na staré silnici u Prahy, kterou u Roudnice ucpal kamion. Do půl hodiny by to snad ale mělo být v pořádku,“ uvedl operační důstojník hradecké policie. Dopoledne byla uzavřena také silnice z Hradce Králové do Nechanic a další komunikace. „Kromě silnic třetích tříd by měly být všechny průjezdné. Dvojky ale jen s velkou opatrností,“ varuje dispečer.

Policisté v sobotu na Hradecku vyšetřovali tři dopravní nehody, které se obešly bez vážnějších následků. „Byly to většinou kamiony, které to na silnici neubrzdily a pobouraly ploty u rodinných domků. Řidiči by si ale měli dát pozor. Meteorologové varují, že silnice budou přes noc namrzat,“ dodal muž z policejního dispečinku. (raš)

Vlaky měly kvůli kalamitě až čtyřhodinové zpoždění

Velké problémy způsobila v sobotu sněhová kalamita také na železnici ve východních Čechách a v autobusové dopravě. Vlaky projíždějící regionem nabraly v sobotu ráno často téměř čtyřhodinové zpoždění.

Například rychlík Krakow – Praha měl zpoždění 229 minut, rychlík z Letohradu do Prahy dojel o 176 minut později, rychlík z Trutnova do Prahy dorazil opožděně o 127 minut a rychlík z Prahy do Hradce Králové měl „sekeru“ 106 minut.

Krušno bylo také cestujícím na cestě z Hradce Králové do Hněvčevse, kterou uzavřely vysoké závěje. Jeden z vlaků i s cestujícími uvízl na trati. Podle internetových stránek Českých drah odmítli hasiči pomoci s vyproštěním lidí z důvodu uzavření silnic v celém Královéhradec­kém kraji.

Po poledni se situace začala uklidňovat. „Ještě teď má vlak z Hradce do Turnova zpoždění sto minut. Ráno to ale musel být opravdu masakr,“ řekl jeden z cestujících na hlavním nádraží v Hradci Králové. Některé spoje nahradily autobusy, další byly zrušeny bez náhrady.

V průměru patnáct minut mají zpoždění také autobusy městské hromadné dopravy. „Je to jak kde, třeba centrum města je v pořádku. Naopak nejhorší je to na lince číslo 16, kde máme neprůjezdnou cestu z Charbuzic do Stěžer. Špatné je to také v Ruseku a na Novém Hradci směrem do Kluků,“ řekla dispečerka Dopravního podniku města Hradec Králové. (raš)

PSALI JSME: Silničáři vyhlásili v kraji kalamitní stav, policie uzavřela hlavní tah z Hradce do Jičína

Silničáři v Královéhradeckém kraji nestíhají bojovat s přívaly sněhu a vyhlásili kalamitní stav druhého stupně. Policie musela uzavřít několik silnic, včetně hlavního tahu z Hradce Králové do Jičína.

„Máme kalamitní stav, který byl vyhlášen pro okresy Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Teď na vás vážně nemáme čas,“ potvrdil dispečer společnosti Správa a údržba silnice Hradec Králové.

Kolony aut uvízli na mnoha silnicích, některé tahy musela uzavřít policie. Vážná situace je například na hlavní komunikaci z Hradce Králové do Jičína. „Jsou tam několikametrové závěje, lidé jsou ve vozech uvěznění zhruba dvacet hodin. Žádáme řidiče, aby raději vůbec nevyjížděli. V okamžiku, kdy někde zapadnou, znemožní průjezd silničářů,“ uvedl operační důstojník policie.

Další lidé jsou podle policistů uvěznění ve svých vozech na silnicích mezi Lejšovkou a Smržovem a mezi obcemi Chlum a Máslojedy. „Dálnice i stará silnice na Prahu zatím jezdí, ale to se může každou chvíli změnit,“ řekl policista.

V Hradci Králové pomáhají technickým službám s likvidací bílého nadělení soukromé firmy. Přednost mají hlavní tahy, linky městské hromadné dopravy a příjezdové cesty ke zdravotnickým zařízením.

„Venku je všechno, co má ruce a nohy. Teď je tam zhruba 200 lidí, včetně zaměstnanců různých společností s jejich vlastní technikou. V ulicích je kolem 30 nákladních vozidel a třiceti mechanismů na nakládku sněhu, tucet traktorů s pluhy, čtyři sypače s radlicemi i sněhovou frézu. Sníh zatím vozíme na nábřeží Orlice,“ dodal Tomáš Pospíšil z technických služeb.

Nezastaví se ani profesionální a dobrovolní hasiči. Do sobotního rána zasahovali na Hradecku u šestnácti dopravních nehod. V pátek večer například pomáhali s vyproštěním kamionu, který uvízl v kopci ve Stračově – Klenicích a zastavil veškerou dopravu. Po půlnoci vyprošťovali posypový vůz Správy a údržby silnic, který uvízl na silnici mezi Skalicí a Čibuzí.

„Během noci a dnešního rána pomáhali desítce řidičů osobních vozidel ze závějí, ale také vyprošťovali dva autobusy, které zapadly nebo skončily v příkopech u Černilova a Stěžerách,“ uvedla mluvčí hasičského sboru Martina Žahourková. Hasiči také upevňovali uvolněné plechové podhledy na střeše čerpací stanice v Koutníkově ulici v Hradci Králové.

Ve 13 hodin by měl v Hradci Králové kvůli sněhové kalamitě zasedat krizový štáb. (raš)

Husté sněžení brzdí provoz

Autobusy a vlaky nabírají zpoždění, silnice blokují uvízlé kamiony. Sníh má padat po celý víkend.

Nohu z plynu museli dát v pátek všichni, kdo sedli za volant. Husté sněžení komplikovalo situaci na silnicích v celých východních Čechách. Největší problémy měly kamiony.

Například u Klenic mezi Hradcem Králové a Jičínem k večeru dva uvízly a hlavní tah I/35 byl několik hodin zcela neprůjezdný. V obou směrech se tvořily několikakilometrové kolony. Několik kamionů zůstalo stát během dne také v Březovském kopci na Svitavsku, další nemohly vyjet stoupání u Nasavrk a u Skutče.

Nehody, kterých se stalo v regionu několik desítek, nebyly nijak vážné. První den, kdy začne hustě sněžit, bývají totiž motoristé opatrnější. „Vyšší nehodovost se obvykle projeví až druhý nebo třetí den. Řidiči si zvyknou a jsou méně obezřetní,“ řekla pardubická policejní mluvčí Eva Maturová.

Husté sněžení má pokračovat celou sobotu i neděli.


Sníh silně komplikuje dopravu, kalamita má první oběti

Východní Čechy/ČR /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Husté sněžení komplikovalo situaci na silnicích v celých východních Čechách. Největší problémy měly kamiony. Například u Klenic mezi Hradcem Králové a Jičínem k večeru dva uvízly a hlavní tah I/35 byl několik hodin zcela neprůjezdný. Několik kamionů zůstalo stát během dne také v Březovském kopci na Svitavsku, další nemohly vyjet stoupání u Nasavrk a u Skutče.

Při odklízení sněhu před svým domem zemřel v pátek v Třešti na Jihlavsku čtyřiašedesátiletý muž. Policisté, kteří byli k případu přivoláni, se ho pokoušeli do příjezdu záchranářů oživovat, avšak bez úspěchu. Nebylo zjištěno cizí zavinění, přesné okolnosti úmrtí se vyšetřují.

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové muž trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass. „Přes rychle poskytnutou masáž srdce a umělé dýchání muž zemřel na zástavu srdce,“ řekla Filová.

Nerovný boj s počasím

Od pěti hodin ráno bojují se sněhem silničáři v Brně, problémy má i hromadná doprava. „V terénu je všech čtyřiadvacet posypových vozů. Nasadili jsme i tři záložní. Doposud jsme spotřebovali zhruba 450 tun posypových materiálů. Krom toho jsme nasadili i dvaadvacet traktorů s radlicemi,“ uvedl ředitel společnosti Leoš Chasák. Podle něj jsou silnice většinou pokryté nižší vrstvou rozbředlého sněhu, nebo jsou holé a mokré.

Plný počet sypačů, tedy sedm, nasadili na dálnici D1 u Brna také silničáři ze Střediska správy a údržby dálnic v brněnských Chrlicích. Podle jeho pracovníků se zatím daří udržovat dálnice sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podobně mluví i jejich kolegové ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Sněžení vyvolává problémy na všech silnicích, ale zatím nemám informace o tom, že by doprava někde stála," uvedl ředitel společnosti Jan Zouhar. Dodal, že cestáři vyjeli s veškerou svojí technikou, tedy zhruba 120 sypači a 180 traktory s radlicemi. „Zatím jsme naštěstí nemuseli nasadit sněhové frézy,“ uvedl Zouhar.

Problémy se sněhem hlásí zaměstnanci brněnského dopravního podniku. „Měli jsme několik nesjízdných úseků,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová na problémy, které mají především obyvatelé odlehlého Ořešína.

Plné ruce práce mají na letišti v Tuřanech. „Práce máme nad hlavu. Sníh odklízíme nejen z vzletových drah, ale také samozřejmě z veřejných částí letiště. Tedy i z chodníků a parkoviště. Naštěstí není velký provoz, první letadlo z Prahy přiletí až ve dvanáct, snad to do té doby stihneme,“ uvedl ředitel letiště Tomáš Plaček. Více k situaci v Brně najdete ZDE

Úsek dálnice mezi Ostravou a Olomoucí je uzavřený

Dálnice D1 mezi Olomoucí a Ostravou je kolem 320. kilometru kvůli několika nehodám na dvě hodiny uzavřena v obou směrech. V tomto úseku dálnice na Novojičínsku se staly najednou kvůli sněžení pravděpodobně tři nehody. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic a policie.

„Stalo se tam několik dopravních nehod, podle prvotních informací zřejmě celkem tři. Dálnice je proto v tomto úseku uzavřena,“ řekl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Podle něj se všechny nehody obešly bez zranění. „Předpokládaná délka uzavření daného úseku je ještě přibližně dvě hodiny, než policisté nehody vyšetří. Policisté i silničáři dělají všechno proto, aby daný úsek byl zprovozněn co nejdříve,“ uvedl před 15. hodinou Gřes. Podle něj jsou příčinou zřejmě špatné povětrnostní podmínky a fakt, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky. Policie proto vyzývá řidiče, aby za současných podmínek jezdili opatrně.

ŘSD doporučuje řidičům, aby ve směru z Ostravy do Prahy sjeli z dálnice a vyhnuli se uzavírce použitím exitu na 330. km na Fulnek. Ve směru z Prahy do Ostravy mají použijte exit na 311. km na Bělotín. Dále mají pokračovat po silnici číslo 48, najet na dálnici mohou znovu v Hladkých Životicích.

Hlavní tah z Mohelnice na Hradec je zablokovaný

Desítky kamionů blokují hlavní tah směrem z Mohelnice na Hradec Králové. Podle informací silničářů dva pruhy hned za Mohelnicí blokuje přibližně padesát aut, dopravu na místě řídí policie.

„Kamiony začali silnici ucpávat krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. Místo, aby se řadily za sebou, ucpaly oba jízdní pruhy, takže směrem na Studenou Loučku je průjezdný pouze pruh v protisměru. Policisté se snaží dostat na místo naší techniku, máme tam dvě auta, pak jsme vyslali další. Používáme sůl, ale už i inertní posyp,“ informoval dispečer správy silnic z cestmistrovství Zvole Ivan Petko.

„Všechny vozovky jsou hůře sjízdné pro kamiony, které mají problém na každém kopečku. Pokud jsou prázdní, nepomůže jim ani zimní výbava,“ sdělil dispečer šumperských silničářů Pavel Švestka.

V Praze zranil sypač chodce

Pražští silničáři vyrazili do boje se sněhem, od rána v metropoli slabě chumelí. Podle meteorologů má sníh padat celý pátek i v sobotu a v metropoli může nasněžit do sobotní půlnoci až 25 centimetrů. "Před polednem proto Technická správa komunikací vyslala do ulic všechny své sypače," sdělil mluvčí TSK. Dopravu zatím počasí nekomplikuje, kolony se tvoří pouze místy. V pražských Kobylisích sypač při couvání lehce zranil chodce, uvedl server lidovky.cz. Sanitka ho převezla do nemocnice na Bulovku.

„Nehoda se stala u vozovny Kobylisy. Malý sypač, který čistí chodníky, při couvání srazil chodce,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Muže ve věku 55 let s poraněnýma nohama odvezla sanitka do nemocnice Na Bulovce, dodala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. Policie nehodu vyšetřuje a zatím neví, kdo ji zavinil.

Železničáři vyhlásili pohotovost

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se mimo jiné stará o průjezdnost kolejí, vyhlásila pro své zaměstnance pohotovost. Důvodem jsou komplikace hrozící v železniční dopravě kvůli vydatnému sněžení. Sdělil to mluvčí SŽDC Pavel Halla. Zatím vlaky jezdí bez větších problémů.

„Máme nyní druhý stupeň, což znamená, že všichni mají pohotovost a čekají na pokyn k výjezdu do terénu,“ řekl Halla. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko, strašákem jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje.

Krizový plán mají připraven také České dráhy. Instruovaly například své zaměstnance, aby v případě uvíznutí vlaku rozdávali teplé nápoje zdarma, zpřístupnili toalety ve stojících vlacích a na zapadlých stanicích a pasažéry o situaci průběžně informovali.

Vlaky zatím jezdí bez větších problémů. Na Moravě, kde sněží nejvíc, činí zpoždění maximálně dvacet minut. „Nelze jednoznačně říci, co jde na vrub sněžení, vzhledem k předpovědi počasí ale musíme počítat s možnými potížemi,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Větší zpoždění si vezou ze zahraničí pouze mezinárodní vlaky.

PSALI JSME: Meteorologové varují: Chumelit má celý víkend

Východní Čechy - Místy napadne až 50 centimetrů sněhu.

Ze západního Středomoří postupuje přes střední Evropu dále k severovýchodu tlaková níže. Od pátečního rána ovlivňuje počasí u nás. Od ranních hodin sněží. Sněhové srážky proměnlivé intenzity budou s přestávkami trvat až do pondělí 11. ledna, kdy budou od ranních hodin ustávat. Meteorologové očekávají, že během tohoto období napadne 20 až 50 centimetrů sněhu.

Během pátku zesílí vítr na čerstvý 4 až 8 m/s, od vyšších poloh silný 8 až 13 m/s. Vítr v nárazech bude mít rychlost kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s (90 km/h). Jeho intenzita a směr se bude měnit. Tvorba sněhových jazyků, místy i závějí potrvá po celé období.
Ve východní polovině republiky bude sněžení v pátek večer a v noci na sobotu přecházet ve srážky mrznoucí. Nebezpečí tvorby ledovky potrvá ve východní polovině republiky až do soboty večer.

Odborníci na počasí očekávají kalamitní situaci. Přidávají několik praktických rad a poznatků:

• Pokud to není nutné, raději vůbec nevyjíždět.
• V případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny (nejlépe Čro1 - Radiožurnál) a omezit rychlost jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla.
• Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži.
• Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.
• Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.
• Orientace v terénu může být obtížná, při chůzi může mráz v kombinaci s větrem a sněhem vést rychle k omrzlinám, někdy až k umrznutí, může být obtížné dojít do bezpečí i po jinak dobře známé trase.
• Na horách nutno sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) o případném lavinovém nebezpečí, zákazu hřebenových túr apod. a dodržovat jejich pokyny.
• Jsou pravděpodobné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.
• V případě mokrého sněhu a větru dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice apod.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha