Přes neustávající stavební boom v posledních letech se krajské město razantně smršťuje. Vyplývá to ze statistiky hradecké matriky, která v loňském roce opět zaznamenala pokles obyvatel s trvalým bydlištěm v Hradci.

„Zatímco v roce 2008 žilo ve městě 92 410 Hradečanů, vloni už jich bylo pouze 91 996,“ uvedla vedoucí oddělení matrik hradecké radnice Zuzana Holzknechtová.

Úbytek obyvatelstva nezvýšila ani vyšší porodnost. V hradecké porodnici přišlo na svět 2618 dětí, tedy o 252 víc než předloni, zároveň však stoupá počet nebožtíků. „V uplynulých dvanácti měsících v Hradci zemřelo 1407 lidí. Oproti předchozímu roku je to o 64 zemřelých osob víc,“ řekla matrikářka.

Mezi novorozenci mírně převažují chlapci, a to v poměru 1356 ku 1262 děvčatům. Dvojčata se v Hradci narodila ve 112 případech, radost z trojčat v porodnici zažili jednou za celý rok.

Mezi nejčastajšími jmény miminek mužského pohlaví jsou Jan, Adam, Dominik, Martin a Tomáš. Nejoblíbenějším jmény pro holčičky jsou Tereza, Barbora, Karolína a Veronika.

Svateb matrikářky za loňský rok napočítali celkem 334, registrovaná partnerství homosexuálních párů byla dvě.