V Královéhradeckém kraji za poslední tři dny přibylo denně téměř 400 nových případů nákazy covid-19. Nejhorší situace je aktuálně v okresu Hradec Králové. Podobně vysoké denní nárůsty jsme v regionu zaznamenávali během podzimu minulého roku.

Covid-19 ve školách

V osmi krajských školách bylo tento týden celkem 21 žáků a pět pedagogů covid pozitivních, 194 žáků muselo do karantény.

V celém Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv.

"Chci proto znovu každého poprosit a vyzvat k dodržování základních pravidel, která nás mohou ochránit před dalším zrychlováním epidemie. V tuto chvíli se ve spolupráci s hygieniky a hasiči připravujeme i na možnost terénního testování. Ve školách za 14 dní začne plošné antigenní testování, my už ale v příštím týdnu v některých školách provedeme odběry PCR testů, a to na základě vyhodnocení a rozhodnutí krajské hygieny,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

V nemocnicích v kraji se s covidem léčí už 90 pacientů, jejich počet se během týdne zdvojnásobil.

"Hrozí, že příští týden by mohly nemocnice v kraji hospitalizovat až 200 pacientů s covidem, za dva týdny až 400. Tím bychom se v podstatě znovu dostali do stavu loňské podzimní vlny epidemie, kdy musela být výrazně omezena péče v nemocnicích,“ doplnil hejtman.

Vývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiVývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiZdroj: MZ ČR

Plošný zákaz návštěv a omezování neakutní péče

V nemocnicích už platí plošný zákaz návštěv a průběžně se tu navyšují počty covidových lůžek. Dochází už k částečnému omezování některé neakutní péče.

Jako v Jičíně, kde k němu nemocnice přistoupila v rámci plánované neurologické péče. Trutnovská nemocnice omezila plánovanou operativu a také provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení. Od příštího týdne plánovanou operativu částečně omezí nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Odběry vzorků pro testování na koronavirus. Ilustrační snímek
V Česku znovu přibylo přes deset tisíc nakažených. Incidenční číslo se zvýšilo

Také Fakultní nemocnice Hradec Králové byla z důvodu nárůstu nových pacientů s covid-19 nucena mírně omezit neakutní operace. V náchodské ani dvorské nemocnici zatím péče omezena není.

Od pondělí 15. listopadu budou v nemocnicích v Česku znovu pomáhat vojáci. Žádost o poskytnutí personální pomoci zašle i Královéhradecký kraj.

Vývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiVývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiZdroj: MZ ČR

„Předpokládáme nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. Armádu požádáme o nasazení 22 vojáků,“ informoval Martin Červíček.

V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech vypomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, jičínské šest a ve dvorské dva.

V sociálních zařízeních situace stabilizovaná

V pobytových službách sociální péče v Královéhradeckém kraji jsou celkem čtyři klienti covid pozitivní. Nákaza je prokázána v sedmi zařízeních, z nichž čtyři zřizuje kraj. Situace je stabilizovaná a žádné zařízení není aktuálně v karanténě.

V zařízeních platí režimová protiepidemická opatření. Neplatí zde plošný zákaz návštěv.

Vývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiVývoj epidemiologické situace v hradeckém krajiZdroj: MZ ČR