Téměř tři hodiny trvala diskuze na místním zastupitelstvu o variantě křižovatky mezi Třebechovicemi a Krňovicemi. A výsledek? Prakticky nulový.

Město již dříve odsouhlasilo kruhový objezd, který ale nechce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To navrhuje klasickou křižovatku se zakázaným odbočením vlevo ze směru od Hradce Králové.

Podchod by mohla zaplavit voda

„Nemáme argumenty pro kruhový objezd. Začali jsme tedy prověřovat kompromisní variantu, tak aby s ní souhlasil investor, tedy ŘSD. Mohli bychom zachovat křižovatku a udělat pod ní podchod," vysvětlil Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem.

Jenže taková stavba by podle hrubého odhadu přišla minimálně na 6 milionů korun. „Podchod jsem konzultoval se stavařem a vzhledem k místním povodním je to problém. Musela by být dvojitá izolace, která by se stejně zničila. Nemohli bychom postavit raději lávku? Stála by polovinu a z hlediska údržby je to nesrovnatelně lepší než podchod," navrhl zastupitel Jiří Pospíšil.

Dodal, že nájezd by mohl být točitý, aby se ušetřilo místo. Problémem obou variant by mohla být cena, ale hlavně pozemky. S jejich majiteli totiž město zatím nejednalo, pouze si zjistilo, čí jsou.

Zastupitelstvo po hodinách dohadování nakonec pověřilo radu města, aby do dalšího zasedání prověřila varianty podchodu a nadchodu. Což se ale představitelům města povedlo až na druhý pokus. Při prvním totiž měli jen deset z potřebných jedenácti hlasů.  Jeden z nich se při prvním hlasováním údajně spletl.

Také to není první studie, kterou si město nechalo vypracovat. Pražské ČVUT před měsícem  dokončilo práci, ve které posuzovalo dva typy křižovatky. Jako vhodnější doporučilo variantu ŘSD.

Lidé nechtějí dopravu v centru

Takový závěr se ale nelíbí místním občanům, kteří i sepsali petici pro kruhový objezd. „Jsem zvědavý, jak dopadne nová studie. Evidentně většina zastupitelů kruhový objezd nechce. Což je ale nejbezpečnější varianta. Co je důležité, občané města nechtějí svést dopravu do centra, což by se v případě zakázání odbočení vlevo od Hradce stalo," uvedl Eduard Hanousek ze sdružení Šance pro veřejnost, které realizovalo petici.

Kde je Kocourkov? Kousek od Hradce

Poznámka Jana Prušky:

Třebechovičtí zastupitelé se rozhodnou pro kruhový objezd, který chtějí i místní. Během několika jednání s investorem, tedy Ředitelstvím silnic a dálnic, se ale ukáže, že investor tuto variantu prostě nechce. Co dál? Logicky se nabízí hledat jiné řešení. Jenže občané si trvají na svém. Chceme kruhový objezd a přes to nejede vlak. Myslím, že obviňování zastupitelů, že vedou špatné jednání s ŘSD věci moc nepomůže. Pokud  se ŘSD kruhový objezd zdá špatný, tak se také může stát, že když  na něm bude město trvat,  křižovatka se nezmění a dál na ní budou umírat lidé.

Projednávání  důležitých věcí v zastupitelstvu není jednoduchá věc. Zvláště pokud mají obyvatelé města jiný názor. Ale debatovat tři hodiny dokola v podstatě o ničem, to je silná káva i na Kocourkov. A to nemluvím  o opakování hlasování o stejné věci, kvůli údajné nepozornosti. ŘSD nemůže dát jen na názor lidí, musí vést v patrnosti, co je výhodné i pro řidiče 
na silnici první třídy. Lidé, vzpamatujte se, najděte kompromis!