Východní Čechy – Žádný čtvrtek, ale poklidná sobota. Mnozí Východočeši včera o stávce hlasovali nohama, vzali si dovolené a odjeli z měst na prodloužený víkend.

Důkazem byly poloprázdné autobusy, ve kterých se přitom kvůli stojící železnici očekával nebývalý nával, stejně jako poklidný, spíš víkendový provoz na silnicích.

Ti, co do práce a škol vyrazili, se dokázali zařídit bez nejmenších problémů. Mnozí osedlali kolo a udělali tak aspoň něco pro své tělo.

Stávka železničářů nijak nenarušila výuku na středních školách či chod krajských nemocnic. „Nemocnice pracují normálně, nebyl problém s cestou lékařů a personálu na pracoviště. Stejné to bylo u škol,“ řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Jeho slova potvrdil ředitel Gymnázia v Broumově na Náchodsku Karel Výravský „Škola zvýšenou absenci studentů kvůli stávce nezaznamenala. Většina jich jezdí do školy autobusy,“ řekl.

Problémy s cestováním vyřešila i naprostá většina zaměstnanců. „Není mi známo, že by si některý spolupracovník musel vzít volno. Všichni jsou v dnešní době dostatečně mobilní a na vlacích nezávislí,“ řekl ředitel firmy Isolit-Bravo v Jablonném nad Orlicí Kvido Štěpánek.

Zatímco v Praze a několika dalších velkých městech částečně stávkovala i MHD, ve východních Čechách se k železničářům ostatní dopravci včetně MHD připojili nanejvýš symbolicky, vylepenými letáky. České dráhy na frekventovaných tratích zavedly náhradní autobusovou dopravu, ale o té se lidé dozvěděli pozdě, a spoje tak jezdily zbytečně – byly skoro prázdné.

„Je to ostuda, státní podnik a oni si stávkují. Stejně to zaplatíme my. Jezdím denně do práce z Hradce do Pardubic. Dohodl jsem se s kolegou a jedeme autem. O autobusech jsme nevěděli,“ řekl nám před hradeckým nádražím nazlobený pan Jaroslav.

Paradoxně prázdnější než jindy byly včera i pravidelné autobusové spoje. „Běžně máme plný autobus, dneska ale přijelo jen 14 lidí, výrazně menší zájem je i o cestu zpátky do Prahy,“ řekl ČTK na hradeckém autobusovém terminálu řidič autobusu, který zajišťuje spojení mezi krajským městem a Prahou.

„Já stejně vlakem nikam nejezdím, takže zastavení dopravy na železnici mě nijak neomezí,“ řekl nám na nádraží v Trutnově postarší muž, který nechtěl být jmenován. Vzápětí ale důrazně dodal: „Se stávkou však souhlasím.“