Z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu nepřicházejí dobré zprávy. Letošní léto je teplotně podprůměrné.

Počasí se zřejmě neumoudří ani v druhé polovině prázdnin, a tak bude slunečných a teplých dní, kdy by lidé mohli vyrazit k vodě, jako šafránu.
„V úterý vystoupí maximální teploty na 21 až 24 stupňů Celsia, v tisíci metrech naměříme nanejvýš 18 stupňů. Bude polojasno, ojediněle se objeví přeháňky,“ řekl Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Na lepší počasí se Východočeši mohou těšit ve středu, kdy meteorologové sice po ránu očekávají mlhy, ale přes den skoro jasno až polojasno s nejvyššími teplotami mezi 23 a 26 stupňů Celsia. Dlouho se však radovat nebudeme.

„Ve čtvrtek bude zpočátku polojasno, ale od západu bude přibývat oblačnosti a s ní i přeháněk. Místy budou také bouřky. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 22 až 25 stupňů,“ prozradil Dušan Čičman.

Podobně zachmuřené počasí s přeháňkami a bouřkami očekávají meteorologové i o víkendu.

A bude ještě hůř. Z počátku příštího týdne zřejmě rtuť teploměru nevystoupí výš než na 16 až 20 stupňů.

„Pokud chci vědět, jaké bude počasí, dívám se na týden dopředu. Měsíční předpověď už nevychází z proudění vzduchových mas, ale ze statistických údajů a dlouhodobého pozorování. Podle charakteru červencového počasí se usuzuje, jak bude v srpnu. Je to takové hádání z křišťálové koule,“ vysvětluje Dušan Čičman.

Nicméně dodává, že podle dlouhodobé předpovědi by už teploty do konce srpna neměly vystoupit nad třicítku a počasí bude značně proměnlivé. Celkově budou letošní letní teploty podprůměrné.

Na přílišné horko si ale jistě lidé stěžovali v roce 1994, kdy bylo 1. srpna v Hradci naměřeno 37,6 stupně Celsia, nebo v roce 1934, kdy teploměr 2. srpna ukazoval obyvatelům krajské metropole rovných 38 stupňů. Naopak teplé svetry si museli Hradečáci obléct v roce 1976, kdy bylo druhý srpnový den pouze 5,9 stupně Celsia.

Lenka Kašparová