"Ztráta svalové síly a soběstačnosti je negativní důsledek pobytu na lůžku již po několika málo dnech. K tomu dochází zejména v době, kdy je velké množství nemocných a především seniorů upoutáno na lůžko a kapacity rehabilitačních pracovníků nepostačují na dostatečnou rehabilitační léčbu," uvedl mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Autorem myšlenky je emeritní přednosta III. interní gerontometabolické kliniky Luboš Sobotka.

Rehabilitační podložka, kterou vyrábí firma ELLA-CS, je určena k aktivnímu cvičení dolních končetin a svalů břicha a zad během pobytu na lůžku. Nyní je tato podložka používána v královehradecké fakultní nemocnici, ale zájem projevila i Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde bude používána zejména na lůžkách, na nichž jsou umístěni covid-19 pozitivní pacienti.

Foto: HZS KHK
Do kraje vyjel mobilní odběrový tým hasičů

Podložka pomáhá udržet fyzickou kondici a předchází komplikacím z dlouhodobého pobytu na lůžku, umožňuje pacientům samostatné cvičení bez asistence personálu a nutnosti odborného nastavení. „Výhodou je, že podložku lze použít na jakémkoliv lůžku, je snadno přenositelná a má tichý chod,“ vysvětlil Jakub Sochor.