Rekordní pokles míry nezaměstnanosti zaznamenaly v uplynulém roce úřady práce v obou východočeských krajích.
Nejvýraznější úbytek uchazečů o práci evidují na Svitavsku a Náchodsku, meziročně klesl počet nezaměstnaných téměř o dvě procenta. Přesto se sedmi a půl procenty patří svitavskému regionu nelichotivé poslední místo.
Minimum lidí bez práce je naopak dlouhodobě na Rychnovsku. Tam míra nezaměstnanosti klesla v závěru roku pod tři procenta.
„Vždy bude existovat procento lidí, kteří nebudou chtít pracovat. K aktivitě je donutí pouze přísný systém podpory v nezaměstnanosti,“ vysvětlují experti na trh práce.
I s ohledem na absenci přísného systému přiznávání podpory hledají východočeské úřady práce nové cesty, jak nezaměstnaným bez zájmu pracovat nějakou aktivitu zajistit. Třeba v Náchodě úspěšně zavedli institut veřejně prospěšných prací.
„Daří se nám spolupracovat s okolními obcemi. Je to dobrý nástroj převážně na lidi, kterým se nechce dělat, protože v případě odmítnutí této práce je můžeme sankčně vyloučit z evidence,“ řekl ředitel náchodského ÚP Michal Pejskar.
Stále také platí, že se lépe hledá zaměstnání mužům. Není to ovšem proto, že by ženy měly na trhu méně pracovních příležitostí.
„Do této statistiky se hlavně promítá skupina maminek s malými dětmi. I když by zaměstnavatel neměl rozhodovat podle tohoto kritéria, často se tak děje,“ vysvětluje ředitel pardubického Úřadu práce Petr Klimpl.
Jak Petr Klimpl dodává, maminky jsou potom na trhu práce velmi těžko uplatnitelné.