Silný vítr napáchal nejvíc škod na Rychnovsku, Náchodsku, Královéhradecku a Jičínsku. „Hasiči v kraji absolvovali zhruba dvacet technických výjezdů,“ uvedla v pátek pozdě večer mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová. „Nejčastěji šlo o popadané stromy na komunikacích a uvolněné plechy na střechách, které hrozily pádem.“

Lanovka mimo provoz

Nejsilnější vítr foukal tradičně na Sněžce - jeho rychlost v nárazech podle informací Horské služby Krkonoše překonala rychlost 100 kilometrů v hodině. Kvůli rozmarům počasí se v pátek nerozjel horní úsek kabinové lanové dráhy z Pece pod Sněžkou na Sněžku, v sobotu pak zůstala mimo provoz lanovka mezi Růžovou horou a vrcholem Sněžky.

Lanovka je od začátku listopadu v provozu jen o víkendech, ve všední dny podstupuje pravidelnou podzimní údržbu. Do zimní sezony se opět naplno rozjede v sobotu 7. prosince.

Vítr se vrátil

Do vyšších poloh Krkonoš se silný vítr vrátil i v závěru víkendu, nebezpečí podle meteorologů potrvá až do pondělního dopoledne. Horská služba proto varuje turisty před neuváženými túrami. Na hřebenech totiž už několik dní leží sníh, který vítr rozfoukává, na některých místech vytvořil až půlmetrové závěje. „V takové situaci může být pro turisty pohyb vysilující,“ řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.