„Již delší dobu byli naši zahradníci nespokojeni s kompozicí květinového záhonu na Masarykově náměstí. Tato významná plocha si zaslouží víc než jednodruhovou výsadbu květin krčících se za živým plotem. Pro většinu kolemjdoucích byly květiny prakticky neviditelné," tvrdí pracovníci hradeckých technických služeb, kteří mají městskou zeleň na starosti.

Živý plot na náměstí byl vysazen na konci dvacátého století a nemá významnou historickou hodnotu. Naopak letničkový záhon je jedním z prvků, který byl od počátku minulého století zachováván ve stejném tvaru i umístění. V této tradici chtějí zahradníci pokračovat a záhon zviditelnit.

Živý plot, který lemoval záhon, tak budou muset odstranit.

Letničkový záhon je navržen tak, aby byl měl ze všech pohledových stran stejnou výšku. Vnitřní kompozice má podobu mozaiky, přičemž jednotlivé druhy se opakují a střídají, a výsledkem je barevná směs květin malé odlišnosti.

Pro tento rok je základem barevný tón růžové a fialové doplněn letničkami v barvě šedé a bílé. Důležitým požadavkem bylo dlouhodobé kvetení vybraných druhů.

Během tohoto roku by mělo dojít i na další změny na Masarykově náměstí, kdy se připravuje rekonstrukce zdi za sochou T. G. Masaryka a odstranění živých plůtků lemujících záhony růží.

Příprava záhonu je již hotova a samotné osazování ploch letničkami začne do čtrnácti dnů.