Na toto téma jsme hovořili s náměstkem hejtmana Rostislavem Všetečkou.

Problémem lékařských pohotovostí se v úterý znovu na krajském úřadě zabývala speciální porada. Z jakého důvodu?
Protože už delší dobu připravujeme transformaci lékařské služby první pomoci na pohotovostní službu, shrnuli jsme nyní všechny odborné argumenty a věnovali tomu další jednání. Pozvali jsme k tomu všechny starosty okresních měst a míst, kde dosud tato služba působí. Dále zástupce hradecké fakultní nemocnice, oblastních nemocnic, zdravotní pojištovny a záchranné služby.
Co je výsledkem tohoto jednání?

Shodli jsme se na určitém postupu a projednali materiál navrhující změny organizace lékařské služby první pomoci, kterým se bude zabývat 4. září zdravotní a sociální výbor zastupitelstva a 13. září zastupitelstvo kraje.
Jsou ale tyto změny nutné?
Ano, jsou. Současná forma lékařské služby první pomoci je už přežitou a v průměru ji navštěvuje jen několik lidí. Navrhovaná změna ale bude v podstatě pro pacienty výhodnější. Pokud budou pohotovosti zajišťovat oblastní nemocnice, bude pro nemocné hned dostupné veškeré odborné vyšetření. Lidé se však rušení pohotovostí bát nemusí, jde o jejich transformaci, ne rušení. Informace o pohotovostním ošetření získají lidé už teď na telefonu 841 155 155, kde mohou s lékařem konzultovat i své obtíže.
Hovoří se o třech variantách změn pohotovostí. Které to jsou?
První předpokládá, že by pohotovost zajišťovaly v okresních městech oblastní nemocnice o víkendech a o svátcích od osmi do 20 hodin. Totéž se týká také přímo Hradce Králové. Provoz bude zřejmě zajišťovat fakultní nemocnice. Další varianta zachovává současný stav, ale museli bychom na to vydat 80 až 100 milionů korun navíc. Třetí verze kopíruje první s tím, že by se pohotovost kromě okresních měst rozšířila i do míst, kde působí dosud.

Jak a od kdy se lékařská pohotovost změní?