Od října funguje nový systém lékařských pohotovostí. Na toto téma jsme hovořili s náměstkem hejtmana Rostislavem Všetečkou.
Jaké máte po dvou měsících zkušenosti s novým systémem lékařských pohotovostí?
Pravidelně vyhodnocujeme, jak nový model funguje. Ukazuje se, že je dostatečný a pacientům vyhovuje. Nestalo se, že by došlo k nějakému problému a nemocný, který přijde na pohotovost, nebyl ošetřen. O víkendech a ve svátcích pohotovost navštěvuje kolem 200 lidí. Potvrdilo se, že jsme udělali dobře, když jsme navíc otevřeli pracoviště v Nové Pace. Nový systém se osvědčuje a pacienti mají na pohotovostech při nemocnicích i možnosti lepší péče a například rentgenologických i dalších vyšetření. Nový systém nám také pomohl zastavit růst finančních nákladů, které můžeme využít na nákup přístrojů a zlepšení akutní péče. Kdybychom zůstali u starého modelu lékařské služby první pomoci, musel by kraj na její provoz vynaložit navíc dalších 80 až 150 milionů.
Ovšem určité problémy má údajně pohotovost v Hradci Králové.
Pohotovost v krajském městě ve všední dny zajišťuje od 16 do sedmi hodin následujícího dne, a o víkendech a svátcích od osmi do sedmi hodin dalšího dne fakultní nemocnice, a úspěšně. Ambulanci zde vždy navštěvuje nejvíc lidí do 22. hodiny, a také o víkendech. Podle ředitele nemocnice Leoše Hegera však pohotovost odmítají sloužit privátní praktičtí lékaři a nemocnice si musí poradit sama.
A co když vypukne epidemie třeba chřipky?
Na takovou situaci jsme připraveni. Provoz pohotovostí by se rozšířil i do dalších středisek v jednotlivých městech všech okresů. Například do Hořic, Opočna, Dobrušky, Jaroměře a dalších. Máme i další varianty rozšíření péče.