„Loni magistrát zorganizoval devět pohřbů osobám, které zemřely na území Hradce a nemají žádné příbuzné, nebo jejich rodina odmítla rozloučení uspořádat. Letos už máme tři takové případy,“ uvedla Zuzana Holzknechtová, vedoucí matrik Magistrátu města Hradec Králové.

Z evidence hradecké pobočky pohřební služby Charon vyplývá, že asi třetina zákazníků požaduje pouhé zpopelnění zemřelého bez rozloučení.

Ceny obřadů však podle slov poskytovatelů těchto služeb nijak výrazně nerostou. Průměrně stojí kolem 20 tisíc korun.

Vliv na úbytek klasických pohřebních obřadů, jak je známe především z vesnic, může mít podle sociálních pracovníků změna v podmínkách vyplácení pohřebného. Do konce minulého roku si jej mohl vyžádat každý, kdo vypravil pohřeb osobě, jež měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území republiky nebo jejíž pohřeb se tu uskutečnil.

Od 1. ledna se však tyto podmínky zpřísnily. Příspěvek náleží pouze člověku, který pořádá pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo rodiči tohoto nezaopatřeného dítěte, a to opět s trvalým bydlištěm v České republice.

O tom, že lidé přestávají pořádat pro své blízké smuteční obřady, ví své také Eva z Hradecka. „V ulici, kde bydlím, asi před půl rokem zemřela jedna stará paní. Bydlela v rodinném domku společně se svou vdanou dcerou, která už je v důchodu, a s dospělým vnukem. I ten už má svou rodinu. Její smrt se tehdy obešla bez jediného vyvěšeného parte, natož aby jí bylo uspořádáno řádné rozloučení. Ale třeba si to tak sama přála,“ vypráví.

Jitka Jelínková