Polévka, kterou na Štědrý den odpoledne nalévali potřebným lidem pracovníci charity v hale hlavního nádraží, zahřála třicet bezdomovců, squaterů i skupinu dělníků z Mongolska. Někteří si přišli i přidat.
„Připravili jsme dvacet litrů boršče a stejné množství horkého čaje. Boršč je hustá polévka, která zasytí,“ řekl nám Tomáš Zajíc z Oblastní charity Hradec Králové, který s dobrovolnicemi Vendulou Všetečkovou a Martinou Jurčekovou polévku zájemcům rozdával. Zájem o polévku a čaj je každý rok jiný, hodně záleží na počasí. „Když je velká zima, chodí jich víc,“ vysvětlila Vendula Všetečková. „Předloni si pro polévku přišlo jen šest lidí a vloni už po hodině nebylo téměř co nalévat,“ doplnil informaci Tomáš Zajíc.
„Je vynikající. Moc vám děkuju,“ chválil dárce šestapadesátiletý bezdomovec Ivan Hrivňák, který si na boršči a čaji pochutnal s družkou. Štědrý den byl pro něho všedním dnem. Chvíli pobýval v parku, část dne strávil v nádražní hale a noc v opuštěném objektu v areálu nádraží. „Dár〜ky? Družce jsem dal už dřív ošacení,“ svěřil se nám. „Nevíte o nějakém domečku? Jsem řemeslník, dal bych si to do pořádku,“ ptal se nás muž držící v ruce igelitovou tašku s celým svým jměním. Několika věcmi na sebe. „Měl jsem tři byty, ale o všechno jsem přišel. Teď hlavně čekám na jaro, až se oteplí a nebudu muset mrznout,“ uvedl.