„V pondělí 2. října krátce po 9. hodině jsme přijali oznámení o krádeži vozidla značky VW Touran z jednoho hradeckého autosalonu. Okamžitě bylo vyhlášeno po vozidle pátrání. Jedna policejní hlídka si uvedeného vozidla jedoucího směrem na Hradec Králové všimla ve Vysoké nad Labem,“ popsala začátek případu policejní mluvčí Iva Kormošová.

Policisté řidiče prostřednictvím světelného a zvukového zařízení několikrát vyzvali k zastavení, to však muž ignoroval a před hlídkou začal ujíždět. Pronásledování skončilo dramaticky. „Jel rychlostí až 120 km/h, jel protisměrem a předjížděl v úsecích, kde je to zakázáno. V ulici V Mlejnku policisté řidiči zatarasili cestu a pomocí donucovacího prostředku namířené střelné zbraně ho zadrželi,“ sdělila policejní mluvčí.

Policie. Ilustrační snímek
Zmizela cestou k lékaři. Policisté odvolali pátrání, pohřešovaná žena se našla

Řidiče policisté podrobili dechové zkoušce i orientačnímu testu na drogy. Zkouška na alkohol byla negativní, ale test na drogy byl pozitivní.

„Z vyšetřování vyplynulo, že muž již krátce před 3. hodinou ranní vnikl do autosalonu, kde odcizil 2 svazky klíčů a jedním z klíčů nastartoval vozidlo, kterým z parkoviště projel bránou ven, čímž bránu i auto poškodil. Na jedné hradecké benzinové stanici poté načerpal pohonné hmoty a bez zaplacení odjel,“ uvedla podrobnosti z vyšetřování Kormošová.

Majiteli autosalonu muž způsobil škodu více než 1,2 milionu korun a majiteli čerpací stanice škodu za necelé 2 tisíce korun.

Ze Smiřic.
Silný vítr kácel stromy a trhal střechy. Hasiči zaznamenali víc než sto událostí

Policisté z evidencí zjistili, že muž nevlastnil nikdy žádné řidičské oprávnění a má již 9 záznamů v rejstříku trestů. „Naposledy byl odsouzen za několik trestných činů najednou, které spáchal v roce 2018, k 5 letům odnětí svobody a k 5 letům zákazu řízení motorových vozidel. Z vězení byl propuštěn minulé pondělí 25. září,“ sdělila policejní mluvčí.

Muži je nyní obviněný z přečinů krádež, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí. Hrozí mu trest odnětí svobody na rok až 5 let. „Policisté kvůli důvodné obavě, že by mohl uprchnout, nebo že by mohl pokračovat v trestné činnosti, podali ke státnímu zástupci podnět na vzetí obviněného muže do vazby,“ uvedla Kormošová. Ve středu odpoledne mluvčí doplnila, že soudce na muže vazbu uvalil.