Přišla sem nahlásit pokus o podvod ze strany německy hovořících mužů, kteří po ní chtěli peníze na hospitalizaci své vnučky v nemocnici. Odešli sice s prázdnou, přitom si u ní ale nechali prázdnou tašku na notebook.

„Vzhledem ke zjištěným informacím a zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě bylo rozhodnuto o preventivní evakuaci zaměstnanců z budovy a přivolání Pyrotechnické služby Policejního prezidia ČR. Na místo se dostavili i ostatní složky integrovaného záchranného systému. Na krátkou chvíli byla též uzavřena část ulice Mánesova," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková. Pyrotechnik v tašce nic nenašel a po 14. hodině byla evakuace zrušena.

Šestasedmdesátiletá stařenka, která přinesla na krajské ředitelství policie na hradeckém Ulrichově náměstí tašku na notebook s jí neznámým obsahem, zapříčinila včera hodinu před polednem evakuaci celé budovy i přilehlé Mánesovy ulice.

Policisté se obsahu kufříku obávali hlavně kvůli současným nahodilým teroristickým útokům. Kufřík si totiž u stařenky nechali jí neznámí občané, kteří pocházeli nejspíš z Německa.

„V 11 hodin dopoledne se na Krajské ředitelství policie na Ulrichově náměstí v Hradci Králové dostavila 76letá žena, od které policisté přijali oznámení o možném podvodu, který na ní mohl být spáchán. V průběhu podání vysvětlení žena předala policistům uzamčenou tašku na notebook, kterou si u ní, dle jejích slov, uložila na půl hodiny několikačlenná skupinka německy hovořících osob. Ti od ní chtěli původně půjčit peníze na ošetření jejich nemocné vnučky v nemocnici. K předání peněz ale nedošlo a taška zůstala u ženy. Ta ji tedy vzala a přinesla do budovy krajského ředitelství," vysvětlila mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

A policisté tašku vyhodnotili jako podezřelý předmět, takže preventivně rozhodli o evakuaci celého krajského ředitelství.

„Vzhledem ke všem zjištěným informacím a zejména s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě bylo rozhodnuto o preventivní evakuaci zaměstnanců z budovy a přivolání Pyrotechnické služby Policejního prezidia ČR. Z bezpečnostních důvodů byla také na krátkou chvíli uzavřena část ulice Mánesova," dodala mluvčí. Na místo byli pro případ potřeby povoláni i hasiči a zdravotníci.

Taška na notebook byla naštěstí neškodná. „Pyrotechnik po bezpečném otevření tašky v ní nic závadného nenašel a opatření bylo po 14. hodině ukončeno," dodala mluvčí.