Zhruba tisíc motocyklů mohli obdivovat návštěvníci druhého srazu pod značkou Iron Bikers v areálu bývalých kasáren v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku. Lidí na akci, která začala už v pátek a končila v neděli nad ránem, organizátoři napočítali přes tři tisíce.

„Rekord jsme nepřekonali ani náhodou. Před pěti lety tady bylo 5700 lidí a od té doby jejich počet stále klesá. Je to dáno větším počtem srazů v České republice. Lidi už na srazy navíc přestávají jezdit. Jestli je za tím krize? Tak to netuším,“ řekl Richard Antoš z klubu Iron Bikers.

Sraz se každoročně pyšní bohatým programem, ve kterém nechybí řada soutěží pro motorkáře, jako elektrický býk, páka či válení pneumatiky od traktoru, vystoupení kaskadérů, dámský striptýz, ale také řada koncertů známých kapel.

Na pódiu se představili například Debil Heads, Walda Gang, nebo Krucipüsk. Nechyběla ani spanilá jízda, při které se motorkáři vydali z Chlumce do Poděbrad.

„Prima atmosféra, krásný ženský a super muzika. Co víc si přát? Mně osobně tady chybí jenom plocha, na které by se dalo gumovat nebo zkoušet jízdu po zadním kole. Ale jinak paráda,“ vykládal Martin Zoubek ze Stříbrné Skalice.

I když jezdí asi sedm let, sraz v Chlumci byl jeho prvním v životě. Nezahálel a zapojil se do soutěží. Při válení pneumatiky se dostal až do finále. Při rozstřelu v nafukování balonku neuspěl. „Kdyby bylo víc času na odpočinek, tak by to vyšlo,“ smál se.

Pohotovost měli kvůli srazu policisté. Střežili starou cestu i dálnici z Hradce do Prahy. Během víkendu se nad areálem objevil policejní vrtulník.

V okolí kasáren hlídkovalo prakticky nepřetržitě šest aut z Chlumce nad Cidlinou, Nového Bydžova i z Nechanic. Hlídky tentokrát nemusely vůbec zasahovat.

„Motorkáři se v porovnání s minulými lety polepšili. Dělali jsme řadu nárazových akcí na kontrolu alkoholu a všichni prošli bez úhony. Před odjezdem jeden z nich přišel, jestli si nemůže dýchnout. Ukázalo se, že má zbytkový alkohol, tak ještě zůstal,“ dodal policista z Chlumce.