Třetí amnestie na zbraně, při které lidé mohli beztrestně odevzdat pušky a pistole, jež mají doma načerno, byla podle policie velmi úspěšná.
Při akci, která začala v únoru a skončila v pátek o půlnoci, donesli lidé na služebny donesli dvojnásobný počet zbraní než při posledním podobném „zátahu“ v roce 2003.
„Letos na Hradecku přineslo 132 lidí celkem 167 kusů, zatímco před šesti lety jich bylo 87. Zřejmě je to dané větším pohybem zbraní mezi lidmi. Nebo si začali více uvědomovat, že s nelegální zbraní doma porušují zákon,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Při letošní amnestii se v policejním skladu objevily především malorážky, brokovnice, pistole a revolvery. Avšak sešly se tam třeba také čtyři samopaly na slepé náboje.
„Mezi nejzajímavější kousky patří pistole Mauser německé armády, lovecká brokovnice Lancaster z roku 1920 a kulobroková kozlice Ferlach asi z roku 1900. Vojenských zbraní bylo málo,“ řekl policista Jiří Ježek.
Lidem, kteří zbraně odevzdali a nemají zbrojní průkaz, dala policie dva měsíce na jeho získání. Pokud odmítli, mohli svolit s převodem zbraně na někoho jiného, s komisním prodejem v obchodech nebo zničením.
„Dnes přijde průkaz zhruba na tři tisíce korun. Často je dražší než samotná zbraň. Proto se asi zhruba polovina lidí rozhodla pro prodej,“ řekl Jiří Ježek.
Policisté zbraň lustrují v evidenci, jestli ji někdo neukradl nebo neztratil. V laboratoři pak zkoumají, zda se s ní někdo nedopustil zločinu. „Nic takového jsme na Hradecku ani tentokrát neměli,“ ujistila policejní mluvčí Anna Pešavová.
Lidem, kteří své zbraně nenechali „nabílit“, hrozí za nedovolené ozbrojování až roční pobyt za mřížemi. „Výjimkou jsou zbraně kategorie D, které nepodléhají registraci. Jde mimo jiné o historické zbraně vyrobené před rokem 1890, plynové pistole, vzduchovky, luky, kuše a další,“ dodala Anna Pešavová.
Policie amnestii vyhlásila už v letech 1996 a 2003. V Česku vždy lidé odevzdali přes tři tisíce zbraní.
Pardubice/ Půlroční amnestie na držení nelegálních zbraní, která jejich majitelům zaručovala beztrestnost, skončila. Na okresním ředitelství pardubické policie se tak za tu dobu sešlo přibližně sto deset střelných zbraní a několik set kusů střeliva.
Žádné tanky ani děla lidé nevrátili
„K poslednímu červenci, kdy amnestie skončila, evidujeme zhruba sto deset střelných zbraní a téměř šest set nábojů,“ upřesnila našemu Deníku mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Podle ní lidé vesměs odevzdávali zbraně, které měli třeba na půdě po svých předcích. „Jednalo se hlavně o krátké střelné zbraně, pušky či pistole. Mezi nimi byli třeba i perkusní revolvery. Žádný tank či dělo rozhodně nikdo nevrátil,“ uvedla odlehčeně Maturová.
Deníku se podařilo zjistit, že mezi oedvzdanými zbraněmi jsou i poměrně pěkné a mezi sběrateli oceněné kousky. „Máme zde i válečné pušky ze druhé světové války. Mají na sobě nacistické znaky. Zbraně, které slouží vojenským účelům jsou však pro veřejnost zakázané. Ty se tedy ani po splnění podmínek pro vrácení vydávat zpět jejich majitelům nebudou,“ potvrdil Deníku jeden z pardubických policistů.
Lidé, kteří v době půlroční amnestie nelegálně držené zbraně odevzdali, stanou se jejich majiteli. „Pokud tedy splní veškeré podmínky týkající se například vlastnictví zbrojního průkazu a do dvou měsíců požádají o její registraci. Po provedení balistické expertízy pak bude zbraň majiteli vrácena,“ dodala policejní mluvčí. Výjimkou pak jsou zbraně používané k válečným účelům.
V případě, že lidé, kteří zbraň odevzdali, nejsou majiteli zbrojního průkazu, mohou tuto zbraň převést na oprávněnou osobu nebo ji nechat znehodnotit a využít například k dekoraci.
Mezi odevzdanými zbraněmi jsou podle našich informací například revolvery a samonabíjecí pistole model P 08 či P 38, dále opakovavcí kulovnice značky Mosin Nagant či německá kulovnice vzor K 98. „Ve výčtu nechybí ani perkusní a lovecké zbraně,“ upřesnila pardubická policejní mluvčí.(saf)