Jedenatřicet. Tolik policistů pověsilo vloni na Hradecku uniformu na hřebík kvůli novému služebnímu zákonu. Včasný odchod jim umožnil získání vyššího příspěvku za službu. Oproti roku 2006 odešlo ze služby o dvě desítky lidí víc.

„Nejhorší je, že se jedná většinou o zkušené policisty po 30 letech služby. Dnes už neplatí, že začínající policisté dostanou zkušenějšího kolegu, protože je jich málo. Vychovat z nováčka policistu, který si poradí s většinou situací, trvá i pět let,“ řekl ředitel policie v okrese Luboš Dostál.

Ve sboru nyní chybí 26 policistů, což je šest procent z celkového počtu zaměstnanců. „Problémy máme u hlídek v ulicích a také u dopravních policistů. Místo toho, aby sledovali rychlost v nebezpečných úsecích a dokumentovali třeba jízdu na červenou, tak jsou plně vytíženi zajišťováním míst nehod, aby byla zachována průjezdnost Hradce Králové.“

Vedení policie doufá, že úbytek policistů zastaví nová náborová kampaň s heslem Pomáhat a chránit. Podmínky pro přijetí se uchazeči dozví na telefonním čísle 800 880 910. „Několik desítek ohlasů už máme. Většina zájemců ale bohužel nesplňuje základní požadavky, jako je středoškolské vzdělání. Mnoho lidí také neuspěje při fyzických či psychologických testech. Vloni jsme z 86 lidí přijali pouze 23. Z kritérií rozhodně nechceme slevovat,“ řekl šéf policie.

Kromě televizních náborových reklam hodlá stát letos investovat také do rekonstrukce policejních služeben. „V Hradci letos dojde k úpravě objektu na Slezském Předměstí. Úpravy budou směřovat k většímu komfortu a soukromí návštěvníků,“ řekl Luboš Dostál.

Většina policejních služeben na Hradecku prošla přestavbou v uplynulých deseti letech. Stát do budov investoval desítky milionů korun. „Špatná je situace jen v Nechanicích, kde chceme objekt opravit, a také na Moravském Předměstí. Tam bychom rádi postavili novou služebnu. Státu ale chybějí peníze.“