V rámci prevence kriminality se muži zákona budou také věnovat rizikům souvisejícím s krádežemi na hřbitovech a s krádežemi věcí ze zaparkovaných vozidel. Na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté dohlížet na Hradecku, Jičínsku, Náchodsku, Rychnovsku a Trutnovsku již v příštích dnech, zejména pak o tomto víkendu. Do akce se zapojí pěší i motorizované hlídky ze všech obvodních oddělení, a to i ve spolupráci s městskými strážníky.

„Každoročně také připomínáme, aby návštěvníci pietních míst měli na paměti, že chvilkové nepozornosti využívají v těchto dnech bohužel i osoby, které sem nepřicházejí uctít památku. Terčem jejich zájmu bývají především odložené kabelky, peněženky, mobilní telefony nebo věci ponechané bez dozoru právě v zaparkovaných vozidlech poblíž hřbitovů. Nedávejte proto zlodějům šanci a mějte své věci neustále pod kontrolou," řekla tisková mluvčí hradeckých policistů Lenka Burýšková.

Zvýšená ostražitost platí i v případě, že máte kabelku nebo tašku u sebe. Kapesní krádež je totiž pro zkušeného zloděje otázkou krátkého okamžiku, kterého nezastaví ani pietní místo. „Podceňovat bychom neměli ani rizika krádeží věcí přímo z hrobů, kterým lze však jen stěží zabránit. Pachatelé se kromě krádeží květin a pietní výzdoby totiž zaměřují i na části náhrobků či hrobek. Nejlepší cestou, jak pomoci nalezení takových odcizených předmětů, je proto jejich fotodokumentace a větší obezřetnost. Pokud se přesto setkáte s protiprávním jednáním, neváhejte se obrátit o pomoc na policii. Stejně tak volejte policisty na linku 158, pokud si všimnete v těchto místech například podezřelých osob," dodala mluvčí.