Manželský pár se stal obětí vraždy. Zůstaly po něm dvě malé děti. Policisté usoudili, že je dobré mít na místě psychologa a povolali kolegy z tzv. týmu krizové intervence, kteří se zabývají psychologickou pomocí obětem trestné činnosti a jejich pozůstalým.

„Pokud mají lidé zájem, jsme schopni mimo prvotní pomoci, jim dát kontakty na externí organizace. Jsme tu pro ně, do ničeho je nenutíme, ale možnost pomoci tu je,“ uvedl krizový intervent Jan Hubert.

Akutní kontakt s dětmi zabitých rodičů byl zhruba měsíc, ale podle slov Jana Huberta pomoc v podstatě přetrvává dodnes.

Hlavním předmětem péče krizových interventů jsou takzvané zlomené oběti. To jsou pozůstalí po obětech vraždy nebo zabití, oběti pokusu o vraždu nebo zabití a oběti znásilnění. Zlomené oběti se jim říká, protože nejsou většinou schopni samy vyhledat pomoc. „Kolikrát jsou pro ně důležité i informace o průběhu vyšetřování,“ upřesnila Jana Bártová, lektorka týmu krizových interventů.

Program vznikl také z důvodu zlepšení práv poškozených. „Pokud jde o ochranu práv obviněných, tak jsme na úrovni evropských zemí. V cele musí dostat teplé jídlo či mít spánek. Ovšem ochrana práv poškozených v naší republice byla na úrovni Balkánu. Donedávna měl poškozený oproti viníkovi jen velice omezená práva,“ vysvětlil Jan Hubert.

Královéhradecký tým vznikl na začátku září 2010, formálně byl ustaven k prvnímu září a čítá 21 policistů. Téměř všichni u policie pracují na jiném oddělení a pomáhají ve svém volném čase. „Nepřetržitě jsou na telefonu v dosahu tři lidé, kdyby bylo potřeba jet někam třeba v noci,“ řekl Jan Hubert.

Podle statistiky tým nejvíce pomáhá u sebevražd a dopravních nehod se smrtelným zraněním. Znásilnění je na třetím místě. Za rok své existence policisté řešili téměř šedesát případů, které se týkaly stovky lidí.

Služba krizové intervence je dostupná pro všechny oběti trestných činů. „Řada lidí se psychologů bojí, takže chci říct, že nejde o psychiatrické vyšetření, nechceme z lidí dělat blázny, ale naopak jim pomoci srovnat se s nastalou situací,“ zdůraznil Jan Hubert.