Sedět na více židlích najednou? Žádný problém. Jen v případě politiků a představitelů obcí či měst to má malý háček. Tím je stávající zákon o střetu zájmů, který řeší u těchto volených zástupců více pracovních pozic najednou. Každý z nich však na něj nahlíží poněkud jinak.

Zářným příkladem možného střetu pozic by mohlo být členství náměstka primátora Borise Hermana v představenstvu společnosti Atol, jež zajišťuje pro město systém parkování. Zákon však v tomto případě porušen není. Na frak dostává „jen“ morální kodex. „Bohužel to někdy nelze zajistit jinak. Společnost Atol zajišťuje službu pro město, a proto i město by rádo mělo kontrolu v této firmě. Kdo jiný by tuto funkci měl vykonávat než právě jeho představitel,“ ptá se Boris Herman.

Otázkou však zůstává, jak může zůstat on sám politikem, který bude zastávat dobře obě pozice: hájit zájmy města, potažmo jeho obyvatel, a zároveň jako člen představenstva soukromé firmy zastávat i zájmy této společnosti. „Jako střet zájmů mi to rozhodně nepřipadá. Společnost Atol dnes nakládá s majetkem, jenž se na základě smlouvy, kterou má město s ní uzavřenu, za několik let bezúplatně převede do jeho majetku. Proto chce mít Hradec Králové i kontrolu nad fungováním společnosti,“ objasnil situaci Herman.

Vzápětí doplnil, že není možné, aby poškozoval jednu či druhou stranu.

„V představenstvu Atolu sedí pět osob. I kdybych nakrásně chtěl čistě protlačit zájmy města, pak by mě vždy ostatní členové přehlasovali. Stejně tak kdybych se rozhodl bláhově hájit na radě města, která schvaluje návrhy Atolu, čistě zájmy firmy. Tam by mě mohlo přehlasovat dalších deset členů,“ upřesnil.
Za loňský rok působení v představenstvu společnosti obdržel náměstek Boris Herman 48 tisíc korun. „Vše jsem daroval nadačnímu fondu Rotary klubu Hradec Králové,“ poznamenal.

Opoziční zastupitel za ČSSD Petr Luska doplnil, že tato situace bývá běžná. „Dělá se to často. Město dosadí do společnosti svého zástupce. Ale v tomto případě je na místě spíše otázka smlouvy. Pro město je totiž rozhodně nevýhodná,“ domnívá se.