Kámen hozený na Mirka Topolánka dal opět lekci naší politické kultuře.

Na pozoru před brutálními útočníky se však musí mít nejen celostátní, ale i východočeští politici. Přinášíme výběr nejznámějších případů fyzických útoků od počátku 90. let, které se v našem regionu buď přímo staly, nebo jejichž oběťmi zdejší politici byli.
A jak je vidět, zatímco na jižní Moravě je nyní smutná móda házení kamenů, na východě Čech si násilníci vyřizují účty s nenáviděnými politiky raději ručně, nebo s pomocí železných tyčí.

4. června 1994 – Obětí útoku neznámého útočníka se stal tehdejší poslanec Emil Jaroš (ODS). Pachatel ho fyzicky napadl před domem poslance v Hradci Králové. Podle Jaroše útok souvisel se stavebním povolením na provoz restaurační činnosti.

6. ledna 1997
– Dnes již zesnulého místopředsedu vlády, ministra zemědělství a předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe, ohrožoval přímo na ministerstvu v Praze muž, jenž pronikl až do jeho kanceláře. Lux se narodil v Nekoři u Ústí nad Orlicí, jeho život je spojen hlavně s Choceňskem.

23. března 1998
– V rychlíku mezi Pardubicemi a Českou Třebovou byl napaden poslanec Pavel Dostál.
Červen 1998 – Na volebním mítinku v Litomyšli napadla starší žena zde žijícího poslance Pavla Severu (tehdy KDU-ČSL). Příčinou útoku měla být smlouva na rekonstrukci domu, kterou měla provést firma spjatá se Severou.

26. dubna 2005
- Sprška vajíček mířila na královéhradecké městské zastupitele, kteří odmítli schválit odkup licence fotbalového klubu od jeho majitele Jana Vody za 25 milionů korun. Kanonádě nespokojených fanoušků v Adalbertinu nezabránila ani početná skupina městských strážníků a policistů, kteří dění na balkonu jednacího sálu monitorovali kamerou. Příznivci klubu nešetřili ani hanlivými urážkami.

N
oc z 29. na 30. května 2006 – V Pardubicích byl napaden poslanec a dvojka kandidátky ČSSD do nadcházejících parlamentních voleb Miroslav Váňa. Ten se vracel z restaurace Galanta, útočník mu, pravděpodobně železnou tyčí, způsobil otřes mozku a tržnou ránu na levém spánku. „Útočníka jsem neviděl, jen jsem ho za sebou tak nějak podvědomě cítil. Než jsem se ale otočil, dostal jsem ránu do hlavy. Úder byl, myslím, veden železnou tyčí. Když jsem se probral, ležel jsem v kaluži krve,“ uvedl tehdy Váňa. „Nepřišel jsem při tomto útoku ani o peníze, ani o žádné jiné věci. Nevylučuji tedy, že se jednalo o útok spíše s politickým podtextem,“ řekl. Policie útočníka jako ve většině jiných případů nevypátrala a případ odložila.

11. června 2007
– Neznámý útočník podpálil v noci na pondělí 11. 6. auto primátora Pardubic Jaroslava Demla, které stálo před jeho domem. Vozem jezdila hlavně primátorova manželka. „Požár Volkswagenu Polo v Bartoňově ulici v Pardubicích založil někdo úmyslně. Použit byl benzin, nebo nějaká jiná hořlavá kapalina,“ potvrdila tehdy mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. V té době ovšem podobných požárů aut bylo v Pardubicích více. Ani zde se policii nepodařilo pachatele vypátrat.

26. června 2008
– Na starostu Příluk na Svitavsku vyrazil místní muž se železnou tyčí. Důvodem byly stromy, které spadly na jeho dům po předchozí vichřici. Muž se zlobil, že starosta předtím nezajistil vykácení stromů. A tak se rozhodl pro odvetu. Starostu Josefa Štěrbu napadl kovovou tyčí a vyhrožoval mu smrtí. Čtyřiapadesátiletý starosta utrpěl drobná zranění.

Květen 2009
- Kampaň před volbami do Evropského parlamentu doprovázelo házení vajíček na politiky ČSSD. První se stal terčem vajíček 13. května předseda strany Jiří Paroubek, série útoků vyvrcholila o dva týdny později v Praze. Vajíčkiáda ovšem po intervenci samotných iniciátorů antikampaně skončila stejně rychle, jako začala, a na mítinku v Hradci Králové už na Paroubka nepřiletělo ani jedno vejce. Odpůrci šéfa ČSSD si přinesli a demonstrativně ukazovali pouze dětská čokoládová Kinder vajíčka. Vejce nelétala ani na následujících mítincích strany ve východních Čechách.