Cílem stáže kurdských lékařů bylo zlepšení úrovně znalostí oftalmologie a tím následně zajištění lepší lékařské péče v rodném Kurdistánu. V průběhu stáže měli kurdští lékaři možnost seznámit se se všemi podobory oftalmologie, a to jak diagnostické, léčebné i operační. „Z mého pohledu stáž určitě splnila očekávání i přesto, že nebylo jednoduché ji v běžném provozu kliniky zorganizovat. Věřím, že ji budou kladně hodnotit i kurdští lékaři," říká Naďa Jirásková, přednostka Oční kliniky.

Dvě lékařky a dva lékaři přijeli do Hradce Králové z DDvě lékařky a dva lékaři přijeli do Hradce Králové z Duhok Eye Hospital, která se nachází méně než 100 km od iráckého města Mosul, kde v posledních týdnech neustále probíhají vojenské střety.

Jejich pacienty jsou nejen vojáci, uprchlíci a civilisté s vážnými zraněními z bojů, ale i pacienti s dlouhodobými onemocněními. Z důvodu vážnosti zranění, nedostatku lékařského personálu nebo nedostatečného vybavení často nemohou svým pacientům pomoci, proto jejich očekávání ohledně stáže u hradeckých specialistů byla vysoká.

„Nejprve jsme měli strach, že dvoutýdenní stáž nebude dostatečná pro to, abychom se něco naučili. Nakonec jsme pochopili, že to nejdůležitěji nebylo o jednotlivých postupech, ale o pochopení celkového fungování kliniky," říká Niwar Ameen Othman, kurdský oční lékař.

„Nejzajímavější pro nás bylo vidět systematickou organizaci práce na klinice, a to především díky vysoké specializaci a systému plánování. U nás dělají téměř všichni všechno," říká Hind Sabah Azeez, kurdská oční lékařka. „Dalším viditelným rozdílem byla úroveň vybavení, kterou tu mají k dispozici," dodává doktorka Azzezová. Celkově lékaři zhodnotili stáž pozitivně a byli spokojeni s přátelskou a vstřícnou spoluprací s veškerým personálem oční kliniky. Do budoucna by doporučili využití operačních simulátorů pro upevnění nabytých znalostí a dovedností. Po pracovní době měli možnost lékaři poznat i Hradec Králové a Pardubice a byli příjemně překvapeni krásou a historií regionálních měst.