Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové. V dnešním vydání začneme o pomníku Boženy Němcové před hradeckým gymnáziem.

Původním návrhem obeslal sochař Josef Škoda (1901 – 1949) veřejnou soutěž na pražský pomník Boženy Němcové v roce 1940. Nezvítězil, ale navrhl ho zrealizovat i s podstavcem v Hradci. Umístěn měl být na náměstí Boženy Němcové, právě přejmenovaném na Malé náměstí, tedy na místo patřící Masarykovi.

Zdá se, že nacistická správa chtěla využít národní spisovatelku k přebití památky prvního československého prezidenta. Socha z božanovského pískovce byla už koncem roku 1941 hotova, ale patrně kvůli změně politické situace nebyla instalována. Nebyla osazena ani po válce, protože na náměstí se vrátil Prezident Osvoboditel. Ten sice brzy zase zmizel, jenže v roce 1949 zemřel autor, sochař Josef Škoda. Rok 1950 byl rokem 130. výročí narození Boženy Němcové a hned v lednu a únoru se spisovatelka objevila na titulních stránkách hradecké Pochodně rezervovaných normálně jen pro tanky, Stalina a oslavy dožínek.

I tehdejší garnitura využila Němcovou pro svoje účely. Od tohoto roku stojí pomník před budovou, kterou dnes známe jako Gymnázium Boženy Němcové.