Žalostný pohled je už léta na komplex Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Zatímco mnohé jiné historické budovy se podařilo vzkřísit, tady zub času stále hlodá, o čemž svědčí nejen na mnoha místech opadaná omítka. Kraj nyní podal žádost o dotaci z kapitoly Národního plánu obnovy určené na revitalizaci brownfieldů, jde o více než 230 milionů korun. 

Kraj chce s pomocí zmíněné dotace financovat energeticky účinnou obnovu chrátrající památky. Se stejným cílem uspěl už ve dvou projektech a zajistil tím dotační podporu ve výši téměř 81 milionů korun. Dlouhé roky opuštěná a chátrající budova kasáren by se díky krajskému projektu měla proměnit v moderní kulturně kreativní centrum, které oživí celou městskou část hradeckého středu.

Vrbenského kasárna jsou od roku 2018 opuštěná.
Hradec jako Vídeň? Ze zašlých kasáren má být moderní kulturní čtvrť

Provozovat ho bude příspěvková organizace kraje – Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které se na projektu významně podílí. Administraci projektu Vrbenského kasáren zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

Vizualizace budoucí podoby interiéru.Vizualizace budoucí podoby interiéru.Zdroj: KÚ KHK

 „Začátkem letošního roku již tento projekt získal 55 milionů korun z fondu určeného na rozvoj regionálních kulturně kreativních center a téměř 26 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. Předpokládáme, že rozhodnutí o případném přidělení podpory určené na revitalizaci brownfieldů padne ve druhé polovině letošního roku. Během několika týdnů chceme ještě požádat o dotaci ve výši téměř 180 milionů korun z IROP2 v rámci ITI Hradecko-pardubické aglomerace,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana odpovědná za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální oblast.

Vizualizace budoucí podoby interiéru.Vizualizace budoucí podoby interiéru.Zdroj: KÚ KHK

Z Vrbenského kasáren se stane moderní muzejní pracoviště s veřejně přístupnými expozicemi přírody a člověka a navazujícím provozem kulturního a kreativního centra pod správou a odborným vedením Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Vrbenského kasárna chátrají v centru Hradce Králové už od devadesátých let.
Proměna Vrbenského kasáren se přiblížila. Zchátralý areál je nově v rukou kraje

 „Oživením Vrbenského kasáren bychom chtěli udělat další krok ke vzniku podobného areálu, jaký má například Vídeň v podobě tamního MuzeumsQuartieru. Ten by měl poskytnout možnost kulturního vyžití nejširší veřejnosti. Obsahově by se měl mimo jiné dotýkat témat pevnostní historie či prezentovat rozmanitost přírodního a historického dědictví kraje. Ve Vrbenského kasárnách vznikne zážitkové a vzdělávací centrum pro veřejnost postavené na moderních expozicích přírody a starších dějin člověka, průkopnické nadregionální kreativní centrum pro rozvoj a modernizaci muzeí a pro jejich spolupráci se školami a médii a konečně také krajské centrum pro digitalizaci kulturního dědictví kraje,“ popsal již dříve záměry Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce

 V areálu kasáren v centru stotisícového města kraj nedávno dokončil nákladem 320 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je hlavní odborné pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárna vznikla v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.