„Přibližně za měsíc se většina Hradečáků vypraví na hřbitov, aby oslavili Velikonoce a vzpomněli na své zesnulé. Bohužel, zahájené přípravy na vyšší návštěvnost střediska, nám ztížilo nepředvídatelné a nevhodné chování některých návštěvníků. S výtržníky se nyní potýkáme zejména na hlavním hřbitově v Kuklenách, kde došlo hned k několika incidentům,“ uvádějí Technické služby Hradec Králové (TSHK) na svém webu.

Jedním z problémů je, že auta i přes zákaz vjíždějí přímo do areálu hřbitova. Auto tak dokonce zničilo část velkého hrobového místa. „Oprava takového hrobu, podle odhadu kameníků, vyjde přitom na více než deset tisíc korun,“ podotkli technici. V minulosti řidiči nabourali dokonce příjezdovou bránu.

Podvodníci vybrali od lidí zálohy. Na zakázky už ale nedošlo. Ilustrační snímek.
Podvodníci slibovali ploty a brány. Zákazníky po celém Česku obrali o 2 miliony

Vandalové se podle techniků zaměřují také na krádeže vybavení: „Zvláště před svátky chybí nástroje jako hrábě, košťata a lopaty, které jsou nezbytné pro udržování hřbitovů. Správci se je proto snaží průběžně doplňovat, a to v nákladech až desítek tisíc korun ročně.“

Všechny případy TSHK řeší ve spolupráci s policií ČR. Hřbitovy také ve větší míře kontrolují strážníci a správci, aby ochránili majetek a zachovali bezpečí všech návštěvníků. „Viníky se ale bohužel přes všechna opatření často polapit nepodaří,“ míní TSHK.

TSHK proto prosí všechny návštěvníky o ohleduplnost, respektování návštěvního řádu, dopravních značek, návštěvních hodin a udržování čistoty hrobových míst.

Mohlo by vás zajímat: Cyklostezka do Ruseka je věčně pod vodou. Problém dočasně vyřeší betonové panely

Zdroj: TSHK