Na prosincovém sjezdu sociálních demokratů v Sezemicích sliboval Jiří Paroubek, že hrana regulačním poplatkům odzvoní 1. února. „Naší snahou je, aby k této změně došlo co nejdříve,“ nechal se slyšet předseda ČSSD Paroubek.

Předpokládaný termín by měl být dodržen. „Od února by se v Pardubickém kraji neměly platit poplatky v nemocnicích. Na společném postupu se dohodli hejtmani na Asociaci krajů ČR v Brně,“ řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.

A jak to tedy bude od začátku příštího měsíce v nemocnicích vypadat? „Poplatky budou hrazené formou darovacích smluv. Pacienti podepíší, že chtějí, aby za ně poplatek uhradil kraj a fyzicky tedy již nebudou muset platit,“ pravila Kateřina Nohavová.

Na novinku se připravuje i Pardubická krajská nemocnice. „Změna nejspíš bude znamenat větší administrativní náročnost, ale tu přinesly již samotné poplatky. Budeme se ale snažit co nejméně zatěžovat zdravotnický personál,“ uvedl ředitel pardubické nemocnice Josef Šimurda. Pacienti by se také měli připravit na dlouhé fronty v nemocniční lékarně. „Lékárna bude bezpochyby více využívaná, když se nebude muset za každý lék platit třicet korun,“ dodal Josef Šimurda. (dub)