Regulační poplatky spojily lékárníky jako nic před tím.
Brojí proti nim jak ti soukromí, kteří je neproplácejí a stěžují si na dikriminaci ze strany kraje, tak i personál nemocničních lékáren, kde poplatky dostanete proplacené. Mají nad hlavu administrativy a nestíhají nápor pacientů s recepty.
Mezi pěti nemocničními lékárnami v regionu, ve kterých kraj jako jejich zřizovatel regulační poplatky proplácí, přitom existují velké rozdíly v postoji zákazníků.
Zatímco v nemocniční lékárně v Jičíně po dvou dnech od ostrého startu proplácení poplatků evidují jen tři procenta klientů, kteří nechtějí třicetikorunový dar od kraje za každou položku na receptu, v pardubické je to celá polovina.
„Těch, kdo chtějí poplatky zaplatit, je minimum, pouhá tři procenta,“ uvedl vedoucí jičínské nemocniční lékárny Zdeněk Turčín.
V Královéhradeckém kraji je na rozdíl od Pardubického možno darovací smlouvu uzavřít jen ústně. Takže zákazník může jen kývnout hlavou na souhlas nebo řekne, že chce poplatek vrátit, a má to bez další administrace. Pokud chce, lékárna s ním sepíše smlouvu, ale ta je samotným zákazníkům k ničemu.
S recepty přijel vlakem
„Nápor zákazníků je nyní opravdu velký, evidujeme tak 2,5krát víc lidí než obvykle. Hlavně důchodců, kteří chodí s více recepty. A často i hodně zdaleka. Včera tu byl muž až ze Smidar na Hradecku. Sedl na vlak a přijel,“ dodal Turčín.
V chrudimské nemocniční lékárně si poplatky podle slov její vedoucí Miloslavy Volfové nechává proplácet zhruba 85 procent lidí, v orlickoústecké nemocniční lékárně však jen dvě třetiny.
„Myslím, že části zákazníků je nepříjemné upisovat se na smlouvu, obnáší to navíc určitou ztrátu času,“ uvedla lékárnice Hana Hejlová.
Z chrudimské nemocniční lékárny včera odcházela Marta Hlaváčková, která sem šla vyzvednout léky pro příbuznou, s nepořízenou a musela poplatek zaplatit.
„Dávali mi nějaký papír, že ho musím vyplnit a zítra s ním přijít zpátky. Tak jsem se na to radši vykašlala a poplatky zaplatila,“ mávla naštvaně rukou při odchodu z lékárny.
„Paní by musela mít plnou moc, bez ní to bohužel nejde,“ vysvětlila vedoucí lékárny Miloslava Volfová.
Panika se nekoná
Soukromé lékárny, které až na výjimky poplatky nepromíjejí, se ale ve východních Čechách s očekávaným drastickým úbytkem počtu pacientů nesetkávají.
„Trochu zákazníků ubylo, ale zatím je ještě brzy na nějaké závěry,“ uvedl choceňský lékárník Zdeněk Obr.
Masivní úprk pacientů s recepty nepociťují ani v lékárně v centru Ústí nad Orlicí, která je přitom jen kousek od nemocniční lékárny.