Na šesti poplatcích získala vloni radnice v krajském městě 58,6 milionu korun. Za poslední čtyři roky tak vybraná částka narostla na 244,5 milionu. „Největší část poplatků tvoří tradičně likvidace komunálního odpadu. Vloni jsme vyinkasovali 38,5 milionu korun, tedy asi 66 procent částky,“ řekl ekonomický náměstek primátora Boris Herman.

Za psy radnice vybrala 3,3 milionu, za pronájem veřejného prostranství 6,6 milionu, ze vstupného 32 tisíc, z ubytovací kapacity 994 tisíc a za provoz výherních automatů 9,1 milionu korun. „Poplatek ze vstupného byl v loňském roce zrušen. Agenda byla tak komplikovaná a výtěžek nízký, že se to magistrátu zkrátka nevyplatilo,“ uvedl mluvčí královéhradecké radnice Václav Svoboda.

Příjem města se však začal povážlivě tenčit. Ještě v roce 2006 radnice získala 62,3 milionu korun. Podle mluvčího bude tento trend pokračovat. „Důvodů je hned několik. Mírně ubývá poplatníků za likvidaci odpadu. Součástí balíčku protikrizových opatření je také osvobození od poplatku pro děti do šesti let. Herny navíc začaly nahrazovat automaty novými loterijními terminály, za které dostává peníze ministerstvo financí,“ řekl Václav Svoboda.

Dluh obyvatel a podnikatelů vůči městu naopak začíná narůstat do velkých rozměrů. V loňském roce se částka zvýšila z 12,5 na 18,2 milionu.„Oproti původnímu plánu jsme vloni vybrali o 5,7 milionu korun. Dluh je na úrovni šesti procent, takže výběr byl úspěšný. Spokojení ale nemůžeme být. Předpokládám, že velkou část ještě získáme. Problematické jsou dluhy z předchozích let, tam je vymahatelnost komplikovaná,“ přiznal Boris Herman.

Největší část nedoplatků tvoří suma za komunální odpad, která je dílem asi sedmi tisíc lidí. Téměř polovinu manka mají na svědomí chroničtí neplatiči.„Město má bohužel málo možností, jak je vymoci zpět. V první fázi posíláme několik upomínek. Pak udělíme sankci, která může vystoupat až na trojnásobek poplatku. A pokud lidé nezareagují, tak celou věc podstupujeme soudu. Jeho platební výměr už většinou zabere,“ dodal Václav Svoboda.