Udvojčat, kterých stále přibývá, klesne porodné z53.120korun na šestadvacettisíc.

Do rozpočtů mladých rodin a samoživitelek sčerstvým potomkem je to poněkud citelný zásah. Nabízí se otázka, zda by na tuto situaci nemohlo nějakou finanční kompenzací zareagovat vedení měst a obcí. Důvodem by mohla být třeba snaha udržet si vobci mladé rodiny nebo snaha přilákat nové obyvatele.

Podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila je ze zásady špatné, že se stát rozhodl šetřit právě na dětech. „Myslím, že bychom zvlastních městských rozpočtů neměli financovat chyby státu, raději bych zrušil vysoké výsluhy vojáků. Přijde mi, že pokud má dnes někdo dítě, odsuzuje se tím kchudobě. Stát si neuvědomuje, že mladí lidé se svými rodinami zajišťují chod státu,“ říká Uchytil. „Bohužel, letos jsme byli stiženi rozpočtovým určením daní a jsme na tom hůře než řada vesnic. Takže výši porodného zrozpočtu nemůžeme kompenzovat,“ dodává starosta Uchytil.

Ani vTřebechovicích pod Orebem opodobné podpoře mladým matkám ze strany města nepočítají. „Otomto jsme doposud neuvažovali. Žádný takový návrh dosud nepadl,“ říká starosta Třebechovic Jiří Němec.

VNovém Bydžově se mladé matky finanční podpory také nedočkají. „Máme unás velké výdaje vsociální oblasti, je to však otázka jiného problému,“ říká Pavel Louda. „Problém stím, že by od nás odcházeli mladí, nemáme. Investujeme do výstavby nových bytů, pracujeme ina vytváření pracovních příležitostí,“ přibližuje situaci novobydžovský starosta Pavel Louda.

Ani další obce na Hradecku opodobné finanční podpoře neuvažují. Na okrajích vesnic vyrůstají nové domy, prodej stavebních parcel se nezastavuje. Finanční injekce mladým rodinám tak často není potřebná.

Podle informací pracovníků sociálního odboru města Hradec Králové se ani tady vsoučasnosti neuvažuje ofinanční kompenzaci porodného, které tak zůstává na standardní výši dle zákona. Výplatu porodného vHradci zajišťuje odbor státní sociální podpory Úřadu práce na Ulrichově náměstí.

(Lukáš Holeček)