Otevřené kostely, prodej věnců a svíček na ulicích, prodloužené otevírací doby na hřbitovech, ale i změny v městské hromadné dopravě a pohotovost městských strážníků. I to jsou Dušičky.

Hřbitovy na víkend otevřou do večera

V krajském městě zodpovídají za provoz celkem jedenácti pohřebišť technické služby města. „Připravujeme prodlouženou otevírací dobu na hřbitovech, která potrvá od pátku 24. října do neděle 2. listopadu. V této době budou hřbitovy otevřeny od 7 do 20 hodin, přičemž běžně máme nyní otevřeno od 8 do 17 hodin," přiblížila vedoucí správy městských pohřebišť Naďa Štěrbová.

Podobně je tomu i jinde na Hradecku, kde jsou brány hřbitovů otevřeny déle, než bývá zvykem. Nejinak je tomu například ve Smiřicích a v Rodově, kde je o víkendu otevřeno veřejné pohřebiště od 8 do 18 hodin.

Na některých hřbitovech se také v neděli budou sloužit mše svatá. Od dvou hodin například ve Vysoké nad Labem, ve 14.45 hodin v kostele sv. Jana Křtitele Na Zámečku, kde odpočívají významní hradečtí měšťané a obchodníci, a o půl čtvrté odpoledne začne bohoslužba na hřbitově na Novém Hradci Králové.

Den vzpomínky na věrné zemřelé budou moci lidé oslavit také v katedrále sv. Ducha na Velkém náměstí, kde se budou v neděli za účasti katedrální scholy od půl šesté večer zpívat nešpory. Na slavnost Všech svatých, která připadá na sobotu 1. listopadu, bude v katedrále sloužena mše od 18.30 hodin biskupem Janem Vokálem.

Posílení spojů MHD nejen do Kuklen

Na blížící se svátky reaguje jako již tradičně Dopravní podnik města Hradec Králové, který provoz do Malšovic k lesnímu hřbitovu posílil už v sobotu 25 a v neděli 26. října a také v úterý 28. října. S více vypravenými autobusy počítá i na tento víkend.

Všechny spoje linky číslo 9 s odjezdem od terminálu od 8 do 16 hodin budou zajíždět až k lesnímu hřbitovu. Podle potřeby bude posílena také linka číslo 3 do Kuklen. V té době nebude obsluhována konečná zastávka Malšovice – U Střelnice.

Kvůli technickému stavu mostku přes Labský náhon na Pražské třídě nevypraví podnik kloubové trolejbusy, ale sólo autobusy, které se budou na trase pohybovat operativně podle potřeby.

Krádeže a vloupání. I to jsou Dušičky
Se zvýšenou návštěvností hřbitovů počítají také policisté, kteří nabádají ke zvýšené opatrnosti. „Za volant usednou sváteční řidiči, kteří mohou mít problém s hustým provozem. Abychom předešli nehodám, chceme požádat občany o zvýšenou ohleduplnost a trpělivost na silnicích," říká mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová. Ta dále doporučuje řádně si zabezpečit zaparkované vozidlo, nenechávat v něm cennosti a tašky a kabelky si na hřbitově neodkládat bez dohledu. K opatrnosti vyzývá i městský úřad ve Smiřicích: „Vzhledem k tomu, že v minulých letech docházelo zvláště v období Dušiček ke zvýšenému počtu vloupání do aut a odcizení jízdních kol, upozorňujeme, abyste dbali na zabezpečení svých vozidel a řádně uzamykali jízdní kola."