Seriál S Deníkem ušetříte

Občas boty zdánlivě doslouží a dojde na nich k nějaké vadě. Pořád, i když je jich poskrovnu, existují opraváři bot, mistři svého řemesla, kteří si s opravou obuvi hravě poradí. Kolikrát je lepší zaplatit pár stovek za opravu než investovat do nového zboží. I v krajské metropoli se najdou malé ševcovské dílny, zavedené podniky, jejichž provozovatelé se často kvůli neustálému přísunu zakázek ani nestačí zastavit. Oprava většinou netrvá dlouho, aby konkurence nedostala příležitost. Šikovný švec spraví ledacos a je schopen šít i boty na zakázku. Služba je především určena lidem, kteří mají nadměrnou velikost či atypický tvar chodidla. Nebo těm, kteří si rádi připlatí za originální a velmi pohodlnou obuv, jež zpravidla dlouho vydrží. V Hradci Králové se nachází asi čtyři nebo pět opraven bot. „Jezdí se sem na opravy z celé republiky, protože jsme například levnější než v Praze či Brně,“ řekla vedoucí opravny bot v Pospíšilově ulici Helena Polášková, která se řemeslu věnuje už devětadvacet let.

„Někteří lidé nechtějí do opravy bot investovat ani 40 korun, jiní jsou naopak ochotni zaplatit i šest set korun. Jde o to, aby lidé věděli, že některé práce jsou určené odborníkovi, v tomto případě dobrému řemeslníkovi, který náležitě odvede svoji práci,“ uvedla Polášková.

„Cena za výměnu podrážky je přibližně 180 korun, záleží však na materiálu,“ prozradila Polášková. Výměna podpatků se nerozlišuje na dámské a pánské. „Záleží na velikosti a cena se pohybuje od 80 do 150 korun,“ přiblížila Helena Polášková.

Poplatek za ruční šití se odvíjí podle rozsahu a požadavků klienta. Záleží, jakým způsobem se šije. „My to ale neděláme. Věnujeme se spíše opravám. Tomu se věnují hlavně v Praze, Brně a možná ve Zlíně. Bot na míru příliš nebude, jsou velmi drahé,“ doplnila Polášková.

Zákazníka může ručně šitá obuv stát až sedmadvacet tisíc korun. Výroba je složitá, Musí se udělat otisky, několik zkoušek. V dnešní době záležitost spíš protetická. Lidé dnes dávají přednost spíše umělým materiálům „Kožené podrážky skoro vůbec neděláme, protože o ně není valný zájem. Kožená podrážka snadno nasákne vlhko, a proto ji zákazníci nemohou nosit ven. Lidé, kteří si koupí celokožené boty, k nám chodí, abychom jim podrážku vyměnili za gumovou,“ prozradil hradecký švec, který si přál zůstat v anonymitě.