Hradecké Velké náměstí, křižovatka Mileta, univerzitní kampus či průmyslová zóna v Chlumci. Čtyři velké investice již několik měsíců stojí kvůli systémové podjatosti. Tedy instrumentu, kdy se odpůrci staveb odvolávají na to, že by starosta (primátor či hejtman) coby šéf úřadu mohl například ovlivnit stavební řízení. I když se představitelé samospráv proti tomuto výkladu ohrazovali, odpůrcům to vycházelo. Na konci roku může být vše jinak. Počítá s tím novela správního řádu, kterou na začátku března podpořili v prvním čtení.

„Velké náměstí je vředem města a je potřeba jej opravit.“ Jediná věta z úst primátora Hradce Králové Zdeňka Finka stačila k tomu, aby zastavila léta připravovanou rekonstrukci historického centra města. Chytili se ji odpůrci přestavby a označili primátora za podjatého. Za pravdu jim posléze dalo i Ministerstvo pro místní rozvoj a přestavbu „stoplo“ do doby, než ji vyřeší „nezaujatý“ úřad v Hořicích.

Konec obstrukcí

Podobné výroky by již na konci roku neměly být „trestné“ a neohrozí další milionové investice. Počítá s tím novela, kterou na začátku března v prvním čtení schválili poslanci. Předloha se týká situací, kdy odpůrci namítají, že úředník na daném úřadu je vztahu k obci, kraji či státnímu úřadu, u kterého se dané správní řízení vede. „Protože se tento důvod v námitkách systémové podjatosti objevuje nejčastěji, je nezbytné upravit zákon tak, aby tento institut nebyl častým důvodem vzniku procesních obstrukcí, jako je tomu dosud,“ uvedli překladatelé v důvodové zprávě. „Snad se blýská na lepší časy pro samosprávy, které jsou tímto fenoménem, který se šíří jako rakovina, ohroženy. nechal se slyšet starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil, jež má se systémovou podjatostí také své zkušenosti. Stačilo jen říci, že nová fabrika v místní průmyslové zóně přinese nová pracovní místa. „A oheň byl na střeše. Zajímavé však je, že až doposud byli ze systémové podjatosti vyjmut například ministři. Ministr dopravy Dan Ťok si tak mohl klidně říkat, že je potřeba pokračovat ve stavbě dálnic. A nic se nestalo,“ dodal starosta Uchytil, s tím, že novela, která by měla být schvalována ve zrychleném řízením, tak, aby mohla platit již od podzimu, bude obsahovat větu, že: „se nebude týkat starostů, hejtmanů či krajských ředitelů.“ Podle starosty Uchytila se doposud ministerští úředníci na samosprávy dívali jako na „vrahy“. „Je to asi tak, když se vás někdo zeptá, jestli máte doma kuchyňský nůž. Když kývnete, jste pro něho potenciální vrah,“ dodal Uchytil.

Vítaná změna

Změnu správního řádu uvítá i hradecký primátor Zdeněk Fink. „Pokud chystaná novela skutečně zneužívání institutu systémové podjatosti zamezí, rozhodně to vítám. Je to ale jen jeden z nástrojů, jak blokovat a komplikovat veřejné projekty,“ uvedl Zdeněk Fink s tím, že jakákoli úprava právních norem, která povede ke zjednodušení územních či stavebních řízení u veřejných staveb a zároveň tím nedojde k omezení práv účastníků, kteří dohlíží na skutečný veřejný zájem nebo chrání svůj majetek v sousedství stavby, je žádoucí.

Podle poslankyně a členky Ústavně právního výboru Zuzany Ožanové se o novele bude znovu jednat na konci března.